Wojna w Ukrainie. Czechy nie odpowiedzą na notę dyplomatyczną Rosji dot. dostarczania broni

Świat
Wojna w Ukrainie. Czechy nie odpowiedzą na notę dyplomatyczną Rosji dot. dostarczania broni
PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
Członek ukraińskiej armii w Charkowie

Rosja w nocie dyplomatycznej ostrzegła stronę czeską, że nie wolno jej dostarczać broni sowieckiej produkcji państwom trzecim bez jej zgody - poinformował w sobotę minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky. Zaznaczył, że Czechy nie udzielą odpowiedzi na ten "bezsensowny" dokument.

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych otrzymało notę dotyczącą tego, że broń pochodzenia sowieckiego nie może być przekazywana do krajów trzecich bez zgody Rosji. MSZ nie odpowiedziało na tę notę i nie odpowie na nią, ponieważ jest ona nonsensem – powiedział Lipavsky. Podkreślił, że nie istnieje klauzula zakazująca reeksportu. Uznał, że są "to rosyjskie kłamstwa, aby wstrzymać nasze wsparcie dla Ukrainy".

Rosyjska nota dyplomatyczna

Rosja w tym tygodniu w nocie dyplomatycznej oficjalnie ostrzegła USA i inne kraje zachodnie, że dostawy broni do Ukrainy wzmacniają konflikt i mogą doprowadzić do "nieprzewidzianych konsekwencji".

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Włoskie porty od niedzieli będą zamknięte dla rosyjskich statków

 

Lipavsky ujawnił, że na początku marca ambasador Rosji powiedział czeskiemu wiceministrowi spraw zagranicznych, że Rosja spodziewa się ataków terrorystycznych na Ukrainie wymierzonych w zachodnie konwoje broni. - Interpretujemy to jako zagrożenie, które pochodzi z Rosji i, że planuje ona akcje sabotażowe – zaznaczył minister.

 

Od początku agresji Rosji na Ukrainę Praga dostarcza tam broń i inne materiały wojskowe. Wartość materiałów przekazanych do 6 kwietnia br. wyniosła ponad 45 mln euro. Ze względów bezpieczeństwa czeskie ministerstwo obrony od pewnego czasu nie ujawnia informacji na temat specyfikacji przekazywanych materiałów.

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie