Media: Joe Biden nie poleci do Kijowa, ale premier Ukrainy będzie w USA

Świat
Media: Joe Biden nie poleci do Kijowa, ale premier Ukrainy będzie w USA
PAP/EPA/STEVE POPE, Facebook/Denys Szmyhal
Joe Biden (z lewej) na razie nie zjawi się w Ukrainie - przekazał Biały Dom. Jednak agencja Reutera informuje, że do Waszyngtonu poleci premier Ukrainy Denys Szmyhal

- Nie przygotowujemy się do wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Ukrainie, ale rozważa wizytę w Kijowie wysokiego rangą urzędnika administracji Stanów Zjednoczonych - powiedziała w piątek Jen Psaki, rzeczniczka Białego Domu. Z kolei agencja Reutera podała, że ukraiński premier Denys Szmyhal uda się w do Waszyngtonu.

Psaki, cytowana przez "New York Times", zaprzeczyła, by Białym Dom szykował wizytę Bidena w Ukrainie. Amerykański przywódca mówił w czwartek, że jest gotów odwiedzić ten kraj zaatakowany przez Rosję, ale nie pozwalają na to chroniące go służby.

 

ZOBACZ: Mariupol. Rząd Ukrainy: Rosjanie pierwszy raz użyli bombowców dalekiego zasięgu

 

Według amerykańskich mediów Biały Dom planuje wysłanie do Kijowa szefa Pentagonu Lloyda Austina lub szefa dyplomacji Antony'ego Blinkena.

Reuters: premier Ukrainy będzie w USA, weźmie udział w "okrągłym stole"

Natomiast Reuters przekazał, że ukraińscy politycy: premier Denys Szmyhal, minister finansów Serhij Marczenko i prezes Narodowego Banku Ukrainy Kyryło Szewczenko pojadą w przyszłym tygodniu do Waszyngtonu.

 

ZOBACZ: Ukraina. Morska straż graniczna: załogi krążownika Moskwa nie ewakuowano z powodu sztormu

 

Wizyta odbędzie się podczas wiosennych spotkań Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.

 

Jak pisze Reuters, ukraińscy przedstawiciele odbędą dwustronne spotkania m.in. z urzędnikami finansowymi z krajów grupy G7, a także wezmą udział w "okrągłym stole" na temat Ukrainy, którego gospodarzem będzie Bank Światowy.

wka / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie