Wojna w Ukrainie. Obowiązywanie stopni alarmowych w Polsce przedłużone do końca kwietnia

Polska
Wojna w Ukrainie. Obowiązywanie stopni alarmowych w Polsce przedłużone  do końca kwietnia
twitter.com/Straz_Graniczna
Na zdjęciu: samochód Straży Granicznej na wschodniej granicy.

Do 30 kwietnia 2022 r. do godz. 23:59 w całym będzie obowiązywał trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE–CRP) oraz drugi stopień alarmowy BRAVO - poinformowało w piątek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Zgodnie ze wcześniejszą decyzją premiera stopień alarmowy BRAVO miał obowiązywać do dziś i tylko w województwach podkarpackim i lubelskim. Teraz został rozszerzony na cały kraj.

"Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia przedłużające do 30 kwietnia 2022 r. do godz. 23:59, obowiązywanie trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP) oraz drugiego stopnia alarmowego BRAVO" - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosjanie schwytali brytyjskiego ochotnika. Ma ślady pobicia

 

Stopnie alarmowe lub stopnie alarmowe CRP wprowadza, zmienia i odwołuje premier. W Polsce są cztery stopnie takiego alarmu: ALFA, BRAVO, CHARLIE i najwyższy DELTA.

Mateusz Morawiecki przedłużył obowiązywanie stopni BRAVO i CHARLIE-CRP

Premier Mateusz Morawiecki już raz przedłużył obowiązywanie obu stopni alarmowych, jednak stopień BRAVO do 15 kwietnia miał obowiązywać tylko w województwach podkarpackim i lubelskim. Teraz zarówno stopień BRAVO, jak i stopień CHARLIE-CRP dotyczą terytorium całego kraju.

 

Jak głosi komunikat RCB, stopień alarmowy BRAVO zobowiązuje służby mundurowe do noszenia kamizelek kuloodpornych oraz broni długiej. Dodatkowo mogą pojawić się kontrole domostw oraz pojazdów "w rejonach zagrożonych". 

 

ZOBACZ: Rządowe Centrum Bezpieczeństw przygotowało poradnik na czas kryzysu i wojny

 

W związku z tym drugim stopniem alarmowym służby muszą także zamknąć i zabezpieczyć budynki i pomieszczenia, które nie są regularnie używane.

 

Z kolei stopień alarmowy CHARLIE-CRP wymusza na odpowiednich służbach przygotowanie i wdrożenie planów ciągłości działania po wystąpieniu ataków, a także przegląd zasobów do wykorzystania w przypadku obrony.

hlk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie