Wojna w Ukrainie. Donald Trump: rosyjskie zbrodnie to ludobójstwo

Świat
Wojna w Ukrainie. Donald Trump: rosyjskie zbrodnie to ludobójstwo
Wikimedia Commons
Były prezydent USA Donald Trump

- To ludobójstwo - powiedział były prezydent USA Donald Trump, odnosząc się do działań Rosjan w Ukrainie. W trakcie rozmowy z Fox News Trump powiedział, że gdyby to on był dziś prezydentem Stanów Zjednoczonych, wojny by nie było.

W rozmowie z Fox News Donald Trump krytykował politykę Joe Bidena, która - jak twierdził - doprowadziła do rekordowo wysokiej inflacji. - A teraz dodajmy do tego wydarzenia w Ukrainie. To ludobójstwo - stwierdził. 

 

Wypowiedź Trumpa miała miejsce dzień po tym, jak Joe Biden oskarżył Władimira Putina o ludobójstwo. Prezydent USA zasugerował to w przemówieniu wygłoszonym we wtorek. - Wasz rodzinny budżet, wasza zdolność do napełnienia baku, nie powinny zależeć od tego, że dyktator wypowiada wojnę i popełnia ludobójstwo na drugim końcu świata - powiedział Biden w Menlo, w stanie Iowa.

 

Był to pierwszy przypadek, kiedy prezydent USA określił rosyjskie zbrodnie mianem ludobójstwa. Wcześniej pytani o to przedstawiciele administracji, m.in. doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan mówili, że choć USA uważają że Rosja popełnia zbrodnie wojenne, to nie ma jeszcze wystarczających dowodów, by zakwalifikować to jako ludobójstwo. 

Trump: gdybym był prezydentem, nie byłoby wojny

Donald Trump, który wielokrotnie szczycił się bliskimi, osobistymi relacjami z Putinem, już wcześniej określił rosyjską inwazję mianem "Holokaustu". Przekonywał jednak, że gdyby to on był dziś prezydentem USA, Władimir Putin nie dokonałby inwazji na Ukrainę. 

 

ZOBACZ: USA. Joe Biden zatwierdził nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

 

- Mamy najsilniejszą i najskuteczniejszą broń jądrową na świecie - powiedział Trump, wskazując, że jest to m.in. jego zasługa.

 

Przypomnijmy, że tuż przed wybuchem wojny w Ukrainie, Trump chwalił Putina. Ocenił, że prezydent Rosji jest "bardzo sprytny", a jego decyzja o o uznaniu "niepodległości" quasi-republik w Donbasie była "genialna".

mst/bas / Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie