Wojna w Ukrainie. Bucza: Rosyjscy żołnierze zgwałcili 16-latkę, a potem zabili strzałem głowę

Świat
Wojna w Ukrainie. Bucza: Rosyjscy żołnierze zgwałcili 16-latkę, a potem zabili strzałem głowę
PAP/EPA/OLEG PETRASYUK/Lesia Vasylenko/Twitter
Szesnastoletnia Karyna z Buczy zginęła od strzału w tył głowy

Szesnastoletnia Karyna z Buczy została zgwałcona przez rosyjskich żołnierzy, a następnie zabita strzałem w głowę; poszukiwania dziewczyny zakończyły się odnalezieniem jej ciała - poinformowała na Twitterze deputowana do ukraińskiego parlamentu Łesia Wasyłenko.

Posłanka dołączyła do wpisu wcześniejszy komunikat matki Karyny z prośbą o pomoc w poszukiwaniu córki. Według rodziny zamordowanej 16-latki, dziewczyna miała zaginąć 10 marca.

 

 

Jako pierwsza informację o śmierci mieszkanki Buczy przekazała we wtorek na Facebooku radna rejonu (powiatu) buczańskiego Ołesia Wasyłec. "Przyjaciele, straszne wieści. Rosjanie zabili córkę mojej przyjaciółki. (...) Znęcali się nad nią, zgwałcili, a potem zabili strzałem w skroń. (...) Znałam Karynę od wielu lat, uczyłam ją języka angielskiego. Była bardzo utalentowaną dziewczyną" - relacjonowała Wasyłec.

 

Zbrodnie w obwodzie kijowskim

W Buczy, Irpieniu, Hostomlu, Borodziance, a także innych miejscowości nieopodal Kijowa rosyjskie wojska dokonały masowych zbrodni na ludności cywilnej. Odkąd siły najeźdźcy zaczęły wycofywać się z północnej części obwodu kijowskiego na Białoruś, a do zajętych przez nich wcześniej miejscowości weszła ukraińska armia, pojawiają się kolejne zdjęcia i nagrania, na których widać dziesiątki zabitych na ulicach, masowe groby, zastrzelonych ludzi ze związanymi rękami. Ujawniane są też liczne przypadki gwałtów.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Alaksandr Łukaszenka za zbrodnie w Buczy obwinił... Wielką Brytanię

 

W wyzwolonej przez ukraińskie wojska Buczy, na północny zachód od Kijowa, zginęło ponad 400 cywilów. Dokładna liczba osób zamordowanych tam przez wojska rosyjskie jest wciąż ustalana.

pgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie