Wielka Brytania: Nałożono sankcje na dwóch oligarchów związanych z Abramowiczem

Świat
Wielka Brytania: Nałożono sankcje na dwóch oligarchów związanych z Abramowiczem
Wikimedia/ Maryna Lystseva
Roman

Wielka Brytania objęła w czwartek sankcjami dwóch kolejnych rosyjskich oligarchów, Eugene'a Tenenbauma i Dawida Dawidowicza, którzy są bliskimi współpracownikami innego oligarchy, Romana Abramowicza - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych.

Jak podało w komunikacie MSZ, wartość aktywów, z którymi wiązani są obaj oligarchowie, to 10 mld funtów, a czwartkowa decyzja oznacza, że liczba oligarchów i członków ich rodzin, na których nałożono sankcje po rosyjskiej napaści na Ukrainę, wzrosła do 106.

Bliscy współpracownicy Abramowicza objęci sankcjami 

Tenenbaum sam określa się jako jeden z najbliższych biznesowych partnerów Abramowicza, jest m.in. jednym z dyrektorów klubu piłkarskiego Chelsea Londyn, który Abramowicz obecnie sprzedaje, a w dniu rosyjskiej napaści na Ukrainę przejął kontrolę nad wiązaną z nim firmą inwestycyjną Evrington Investments Limited. W marcu tę samą firmę przejął z kolei Dawidowicz, który opisywany jest jako pozostająca w cieniu prawa ręka Abramowicza.

 

ZOBACZ: Ukraina. Rada Bezpieczeństwa: Rosja rozpoczęła realizację planu zamachów na swoim terytorium

 

Obaj mają zamrożone aktywa, a każdy samolot lub statek, który posiadają, czarterują, kontrolują bądź obsługują zostanie na terenie Wielkiej Brytanii zatrzymany. Ponadto na Dawidowicza nałożono zakaz wjazdu do tego kraju. Sam Abramowicz został objęty sankcjami przez Wielką Brytanię w marcu.

nat/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie