Ukraina. Rada Bezpieczeństwa: Rosja rozpoczęła realizację planu zamachów na swoim terytorium

Świat
Ukraina. Rada Bezpieczeństwa: Rosja rozpoczęła realizację planu zamachów na swoim terytorium
PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
Zdjęcie ilustracyjne. Rosyjska inwazja na Ukrainę

Służby specjalne w Rosji rozpoczęły realizację planu zamachów terrorystycznych na swoim terytorium, by „nasilić antyukraińską histerię” – informuje w czwartek centrum ds. walki z dezinformacją przy ukraińskiej Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

Według centrum w tym celu Rosjanie przeprowadzają "ataki" w strefie przy granicy i oskarżają o nie stronę ukraińską.

 

"Według stanu na 14 kwietnia przy granicy miało miejsce już kilka "zamachów terrorystycznych", o które władze Rosji obwiniły ukraińskie grupy dywersyjne" – wskazano w komunikacie centrum ds. walki z dezinformacją.

 

ZOBACZ: Ukraina. Sekretarz rady bezpieczeństwa: Rosja chciała zabić Zełenskiego

 

"Już wcześniej centrum uprzedzało o planach przeciwnika przeprowadzenia serii aktów terrorystycznych w strefie przygranicznej w celu konsolidacji Rosjan przeciwko Ukraińcom" – podano.

Rosja nasila działania propagandowe

Wskazano również m.in., że media propagandowe, powołując się na gubernatora obwodu kurskiego, poinformowały o ostrzelaniu w środę punktu granicznego w tym obwodzie.

 

Strona rosyjska poinformowała też, że w czwartek doszło do ostrzału przy granicy w obwodzie briańskim, w którym uszkodzone zostały dwa samochody, lecz nikt nie odniósł obrażeń.

 

ZOBACZ: Ukraina. Portal Defence Express: na krążowniku Moskwa mogą być głowice nuklearne

 

Ukraińska Prawda zwróciła uwagę, że w ciągu dnia wersja rosyjska uległa zmianie i podawano już, że w miejscowości Klimowo pod ostrzałem znalazły się "dwa domy, a ucierpiało siedem osób".

 

Już po opublikowaniu komunikatu przez ukraińskie centrum przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, strona rosyjska podała informacje o kolejnych "atakach" – tym razem dwóch wsi w obwodzie biełgorodzkim – napisała Ukraińska Prawda.

 

ZOBACZ: Ukraina. Kapłani chcą trybunału kościelnego dla patriarchy Cyryla

 

Rosyjska redakcja BBC przypomina, że w środę rosyjskie ministerstwo obrony zagroziło atakami na "centra decyzyjne, w tym w Kijowie", jeśli Ukraina będzie atakować cele na terytorium Rosji. 

nat/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie