Wizyta prezydenta w Kijowie. Włodzimierz Czarzasty: w tej sprawie powinien dostawać wsparcie

Polska
Wizyta prezydenta w Kijowie. Włodzimierz Czarzasty: w tej sprawie powinien dostawać wsparcie
Polsat News

- Jeżeli pan prezydent z innymi prezydentami jeździ i pokazuje, jakie są potrzeby Ukrainy - a te są i w zakresie środków finansowych i zakresie uzbrojenia, to robi dobrze. Bez względu na to, co pan prezydent robi złego, to w tej sprawie powinien dostawać wsparcie, bo w tej tragedii wszyscy powinni robić wszystko, co mogą - powiedział współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch poinformował w środę rano, że prezydent Andrzej Duda w towarzystwie prezydentów Litwy Gitanasa Nausedy, Łotwy Egilsa Levitsa oraz Estonii Alara Karisa, przebywa na Ukrainie; przywódcy jadą do Kijowa na spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Czarzasty: w tej sprawie prezydent powinien dostawać wsparcie

O tę wizytę Marcin Fijołek pytał wicemarszałka Sejmu. 

 

- Jeżeli pan prezydent z innymi prezydentami jeździ i pokazuje, jakie są potrzeby Ukrainy - a te są i w zakresie środków finansowych i zakresie uzbrojenia, to robi dobrze. Bez względu na to, co pan prezydent robi złego, to w tej sprawie powinien dostawać wsparcie, bo w tej tragedii wszyscy powinni robić wszystko co mogą - powiedział Czarzasty.

 

ZOBACZ: Media: Prezydent Niemiec chce jechać do Kijowa. "W tej chwili nie jest mile widziany"

 

Polityk lewicy ocenił, że "jest problem z SDP i rządem Niemiec jeżeli chodzi o skalę pomocy i współpracę z Ukrainą". - Tam się to stanowisko wobec Ukrainy bardzo mocno zmienia. Ale przypomnę, że Niemcy to kraj, który tak naprawdę nie ma silnej armii (...), Niemcy to kraj, który jeszcze tak niedawno był zachwycony Nord Stream 2, Niemcy to jeszcze niedawno był kraj, który uważał, że tak naprawdę to Rosja jest elementem bardziej stabilizującym Europę niż destabilizującym, więc tam zmienić w głowach rządu, obywateli i partii rządzącej nie jest łatwo - dodał. 

 

- Moim zdaniem wszyscy w Europie idą w dobrą stronę, tylko potrzeby są tam (w Ukrainie-red.) natychmiast, a tutaj jest proces - powiedział Czarzasty. Zaznaczył jednak, że nikogo nie usprawiedliwia.

 

Wicemarszałek Sejmu podkreślił, że "tutaj jest mało ważne, kto jest z Platformy, kto jest z PiS-u, kto jest z PSL-u, czy kto jest z Lewicy. Wszyscy w tej sprawie (Ukrainy-red.) musimy grać do jednego kotła, bo to jest nasze życie".

Czarzasty: Pieniądz zwykle zwycięża

Pytany, czy po wojnie wrócą pokusy, by robić biznesy z Rosją, odparł: "Będą takie pokusy, bo ludzie są po prostu ułomni. Pieniądz zwykle zwycięża. Jest kapitalizmu, kapitalizm pracuje dla zysku, nie dla tego, żeby wszyscy byli szczęśliwi".

 

ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda jest w Ukrainie. Spotka się z Zełenskim

 

- Mam nadzieję, że przyjdzie to jak najpóźniej, że przyjdzie to po zmianach w Rosji. Mam nadzieję, że naród rosyjski powoli zrozumie to, co się dzieje, chociaż jest trudno przy tym systemie mediów i informowania narodu rosyjskiego - dodał.

 

Czarzasty: Macierewicz powinien zostać odwołany

Na koniec wicemarszałek Sejmu odniósł się do drastycznych zdjęć ofiar katastrofy smoleńskiej, które znalazły się w raporcie podkomisji. - Macierewicz powinien zostać odwołany z szefa tej komisji. Ta komisja powinna przestać działać. Mielibyśmy pewność, że nie będzie ona wykorzystywana do działalności tak naprawdę stricte politycznej, budowania sobie słupków poparcia przez PiS - dodał.

 

- Zamknijcie ten temat, przestańcie pokazywać zwłoki ludzi, przestańcie tańczyć na grobach ludzi - powiedział Czarzasty.

 

Wcześniejsze odcinki programu "Graffiti" można obejrzeć tutaj.

pgo/bas / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie