Wielka Brytania. Zwolennik Państwa Islamskiego somalijskiego pochodzenia skazany za zabójstwo posła

Świat
Wielka Brytania. Zwolennik Państwa Islamskiego somalijskiego pochodzenia skazany za zabójstwo posła
Metropolitan Police
Podczas procesu Ali wyjaśniał, że zabił Amessa, gdyż był jednym z posłów, którzy głosowali za nalotami na Syrię w 2014 i 2015 roku.

Sąd w Londynie wydał w środę wyrok za zabójstwo posła Davida Amessa oraz przygotowywanie aktu terroru. Ali Harbi Ali, 26-letni obywatel brytyjski somalijskiego pochodzenia i zwolennik Państwa Islamskiego, został skazany na karę bezwzględnego dożywocia. W październiku 2021 roku podczas spotkania z wyborcami zadał brytyjskiemu politykowi około 20 ciosów nożem.

"To było morderstwo, które uderzyło w samo serce naszej demokracji" - powiedział sędzia odczytując wyrok, dodając, że Amess był "człowiekiem o najwyższych cnotach", który "nie zrobił nic, co usprawiedliwiałoby atak na niego".

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Premier: zamordowany poseł jednym z najmilszych ludzi w polityce

 

Podczas procesu Ali wyjaśniał, że zabił Amessa, gdyż był jednym z posłów, którzy głosowali za nalotami na Syrię w 2014 i 2015 roku, a ponieważ nie mógł dołączyć do Państwa Islamskiego, więc postanowił "zrobić coś tutaj". Amess miał być pierwszym z listy do zabicia.

Skazany na dożywocie "zabiłby znowu"

Ali mówił, że nie żałuje popełnionego czynu, a gdyby mógł ponownie przeżyć dzień ataku, zabiłby Amessa znowu. Oświadczył też, że wcale nie uważa siebie za radykała, lecz za "umiarkowanego muzułmanina".

 

ZOBACZ: Zabił brytyjskiego posła. Prokuratura: Ali Harbi Ali od lat miał planować zabicie członka parlamentu

 

Amess, 69-letni poseł Partii Konserwatywnej, został zabity w październiku 2021 roku podczas spotkania z wyborcami w miejscowości Leigh-on-Sea w swoim okręgu wyborczym.

hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie