Zabił brytyjskiego posła. Prokuratura: Ali Harbi Ali od lat miał planować zabicie członka parlamentu

Świat
Zabił brytyjskiego posła. Prokuratura: Ali Harbi Ali od lat miał planować zabicie członka parlamentu
PAP/EPA/ANDY RAIN
Prokuratura uważa, że morderstwo ma podłoże terrorystyczne ponieważ wystąpiły motywacje zarówno religijne jak i ideologiczne

Oskarżony o zabójstwo posła Davida Amessa 25-letni Ali Harbi Ali, obywatel brytyjski somalijskiego pochodzenia, stanął w czwartek po południu przed sądem w Londynie. Według prokuratora Ali określił się jako osobę powiązaną z Państwem Islamskim, a zabójstwo planował od lat.

David Amess, 69-letni poseł rządzącej Partii Konserwatywnej, został zamordowany w zeszły piątek w czasie odbywającego się w miejscowości  Leigh-on-Sea spotkania z wyborcami ze swojego okręgu. Zabójca zadał mu na oczach przynajmniej dwóch osób 17 ciosów nożem, po czym spokojnie czekał na przyjazd policji.

 

Czwartkowa rozprawa w sądzie magistrackim londyńskiej gminy Westminster miała charakter wstępny - Ali Harbi Ali jedynie miał potwierdzić swoje personalia i adres, po czym wróci w piątek przed oblicze sądu karnego.

 

- Prokuratura Koronna zatwierdziła zarzuty przeciwko Alemu Harbiemu Alemu w związku z zabójstwem posła sir Davida Amessa w piątek 15 października 2021 roku. Przedstawimy sądowi, że to morderstwo ma podłoże terrorystyczne ponieważ wystąpiły motywacje zarówno religijne jak i ideologiczne. Postawiono mu również zarzut przygotowywania aktów terrorystycznych. Wynika to z przeglądu dowodów zebranych przez policję metropolitalną w ramach prowadzonego śledztwa - oświadczyła prokuratura.

Mógł planować kolejne zabójstwa

Londyńska policja metropolitalna, której oddział antyterrorystyczny kieruje śledztwem, poinformowała natomiast, że w związku ze sprawą zabójstwa nikt inny nie został aresztowany ani nikt nie jest poszukiwany.

 

Potwierdziła też, że w czasie prowadzonego śledztwa przeszukano kilka nieruchomości w Londynie, gdzie Ali Harbi Ali ostatnio mieszkał. Jego ojciec był w przeszłości doradcą premiera Somalii, z której wyjechał w latach 90. do Wielkiej Brytanii w związku z toczącą się tam wojną domową.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Zabójstwo Davida Amessa. Morderca to syn członka dawnego rządu Somalii

 

Tymczasem dziennik "Daily Telegraph" podał w czwartek, że Ali Harbi Ali pracował przez pewien czas w jednym z najlepszych londyńskich szpitali King's College Hospital i odbywał tam szkolenie jako technik w dziale radiografii, co pozwoliłoby mu wykonywać np. zdjęcia rentgenowskie, choć nie wiadomo, czy ukończył to szkolenie. Ta sama gazeta ujawnia taż, powołując się na źródła w śledztwie, że mógł on wcześniej planować zabicie dwóch innych posłów.

 

Prokurator James Cable powiedział sądowi, że Ali Harbi Ali określił siebie jako osobę powiązaną z Państwem Islamskim i od lat planował zabicie członka parlamentu.

 

mad/zma / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie