Szef administracji prezydenta: bitwa o Donbas będzie kluczowa w tej wojnie

Świat
Szef administracji prezydenta: bitwa o Donbas będzie kluczowa w tej wojnie
Twitter/ArmedForcesUkr
Ukraina stawia opór wojskom rosyjskim

Bitwę o regiony Doniecka i Ługańska będą kluczowym momentem tej wojny - uważa szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak, cytowany przez "Ukraińską Prawdę". Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenił, że "w ciągu najbliższych kilku miesięcy rosyjskim wojskom trudno będzie znaleźć wystarczające środki, by odnieść sukces w Donbasie".

"Bitwa o regiony Doniecka i Ługańska będzie kluczowym momentem wojny, który wiele zmieni dla wszystkich. Dla Ukrainy jest to szansa na pozbawienie Rosji możliwości kontynuowania agresji poprzez pokonanie jej armii. I szansa na nieodwracalną zmianę przebiegu działań wojennych" - ocenił Jermak.

 

Jego zdaniem dla Kremla ta bitwa będzie jedyną szansą na przetrwanie mitu potęgi rosyjskiej machiny wojennej. "A dla niektórych mocno zacofanych elit politycznych będzie to szansa na dalsze istnienie" - stwierdził.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. 48. dzień rosyjskiej inwazji [RELACJA NA ŻYWO]

 

"Dla Zachodu będzie to również fundamentalna bitwa, ponieważ nasze zwycięstwo zależy od szybkości podejmowania decyzji w sprawie broni. I to właśnie ta prędkość wyznaczy skuteczność systemu demokratycznego w walce z autokracją" - ocenił Jermak dodając, że Zachód nie może sobie pozwolić na przegraną, podobnie jak Ukraina.

 

"Dla nas to wojna patriotyczna. W oczach narodów zachodnich jest to wojna światła i ciemności, a oni też doceniają skuteczność swoich przywódców w takich wydarzeniach" - podsumował Jermak. 

 

ZOBACZ: Żaryn: Rosjanie w dużej części popierają działania wojenne Rosji przeciwko Ukrainie

 

Ukraińska telewizja EspressoTV, powołując się na Pentagon poinformowała, że "Rosja dąży do zdobycia Donbasu po nieudanej próbie zdobycia Kijowa".

 

Amerykański ośrodek ISW: rosyjskim wojskom trudno będzie o sukces w Donbasie

"Szacujemy, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy rosyjskiemu wojsku będzie trudno uzyskać znaczące zdolności bojowe w jednostkach zmechanizowanych do operacji w Donbasie. Analitycy wojskowi i obserwatorzy twierdzą, że Rosji może być trudno zreorganizować siły dotknięte walkami w okolicach Kijowa i na północy Ukrainy" - oświadczył ISW, cytowany przez CNN.

 

ISW przypomniał, że w przededniu inwazji Rosja rozmieściła przy granicach z Ukrainą około 120 batalionowych grup taktycznych, a obecnie około jedna czwarta tych sił jest "praktycznie niezdolna" do walki po ciężkich stratach i zniszczeniu sprzętu.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Użycie broni chemicznej w Mariupolu. USA i Wielka Brytania sprawdzają

 

Mimo to, zdaniem ISW, nie należy zakładać, że nadchodzące dni będą dla ukraińskich sił zbrojnych łatwe. Według ekspertów armia rosyjska może odnieść pewien sukces i przejąć kontrolę nad częścią obwodów donieckiego i ługańskiego.

 

Instytut Studiów nad Wojną to amerykański niezależny think tank, utworzony w 2007 roku w Waszyngtonie. Zajmuje się analizami z zakresu polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, w tym kwestii militarnych.

aml/ac/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie