Kolejny rosyjski szpieg w Polsce. Mężczyznę zatrzymano

Polska
Kolejny rosyjski szpieg w Polsce. Mężczyznę zatrzymano
gov.pl/ zdjęcie ilustracyjne
Zatrzymany mieszkał w Polsce od 18 lat

"Kolejny szpieg zatrzymany" - podał we wtorek na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Mowa o rosyjskim obywatelu prowadzącym działania na terenie Polski.

Na podstawie materiałów Służby Kontrwywiadu Wojskowego Żandarmeria Wojskowa zatrzymała obywatela Rosji podejrzanego o działania na rzecz rosyjskiego wywiadu. Mężczyzna, działając na zlecenie rosyjskich służb, prowadził działalność na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Do zatrzymania doszło 6 kwietnia.

 

ZOBACZ: Warszawa. "Szpiegowo" odzyskane. Komornik zakończył prace

 

Dowody zebrane przez SKW wskazują, że mężczyzna pozyskiwał na zlecenie rosyjskich służb specjalnych informacje dotyczące gotowości bojowej Sił Zbrojnych RP oraz wojsk NATO. Zatrzymany trafił do prokuratury, gdzie usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa szpiegostwa, tj. zarzut z art. 130 ust. 1 kodeksu karnego.

 

 

Podejrzany to obywatel Rosji, który w Polsce mieszka od 18 lat. Prowadził w naszym kraju działalność gospodarczą. W śledztwie zabezpieczono obszerny materiał dowodowy, który obecnie poddawany jest analizom. Na wniosek prokuratury sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla zatrzymanego.

Zatrzymani także obywatele Białorusi

Dowody zgromadzone przez SKW w innej sprawie pozwoliły na zidentyfikowanie w ostatnich dniach także dwóch obywateli Białorusi prowadzących w Polsce działania wywiadowcze na rzecz białoruskich służb specjalnych. Na podstawie informacji SKW 4 kwietnia doszło do zatrzymania podejrzanych przez Żandarmerię Wojskową.

 

ZOBACZ: Prokuratura: dwaj obywatele Białorusi z zarzutami ws. szpiegostwa

 

Osoby te są podejrzane o działalność szpiegowską na rzecz białoruskich służb specjalnych. Zatrzymani realizowali na terenie RP zadania polegające na rozpoznawaniu obiektów o strategicznym i krytycznym znaczeniu dla obronności RP.

ac/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie