Ukraina kończy handel z Rosją. Wprowadza zakaz importu towarów

Biznes
Ukraina kończy handel z Rosją. Wprowadza zakaz importu towarów
Pixabay

Ukraina zakazała importu towarów z Rosji, jednego ze swoich kluczowych partnerów handlowych przed wojną, Wartość tych transakcji rocznie wynosiła około 6 miliardów dolarów. Rząd w Kijowie wezwał też inne kraje do nałożenia surowszych sankcji gospodarczych na Moskwę.

"Dzisiaj oficjalnie ogłosiliśmy całkowite zakończenie handlu towarami z państwem agresorem" – napisała w sobotę minister gospodarki Julia Swirydenko na Facebooku.

 

Jak dodała, od teraz "żadne produkty Federacji Rosyjskiej nie będą mogły być importowane" w Ukrainie.

Ukraina apeluje do Zachodu o bojkot rosyjskich produktów

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego wymiana towarów i usług między dwoma sąsiednimi krajami praktycznie nie istniała, ale sobotni ruch sprawia, że zaprzestanie importu staje się prawem. "Budżet wroga nie otrzyma tych środków, co zmniejszy jego potencjał finansowania wojny" - stwierdziła Swirydenko.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukraina. Władze Mariupola publikują zdjęcie miejsca, w którym Rosjanie trzymają zwłoki ofiar

 

Jej zdaniem taki krok Ukrainy może być "przykładem dla zachodnich partnerów", który może "stymulować ich do wzmocnienia sankcji wobec Rosji, w tym wprowadzenia embarga energetycznego i izolacji wszystkich rosyjskich banków".

Johnson zapowiada kolejne sankcje

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wielokrotnie wzywał Zachód do bojkotu rosyjskiej ropy i innego eksportu oraz wstrzymania eksportu do Rosji z powodu jej militarnego ataku.

 

Zachód nałożył na Rosję liczne sankcje, które już izolowały Moskwę w stopniu, jakiego nigdy wcześniej nie doświadczyła tak duża gospodarka. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział w sobotę w Kijowie, że wprowadzone zostaną kolejne sankcje. 

wka/PAP/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie