Przydacz o rosyjskim budynku w Warszawie: zostanie wyremontowany i przekazany uchodźcom

Polska
Przydacz o rosyjskim budynku w Warszawie: zostanie wyremontowany i przekazany uchodźcom
Piotr Molecki/East News
Budynek przy ul. Sobieskiego 100 w Warszawie

W przyszłym tygodniu komornik będzie mógł wejść na teren nieruchomości przy ul. Sobieskiego 100. Wiceszef MSZ Marcin Przydacz w programie "Gość Wydarzeń" wyraził nadzieję, że egzekucja zostanie szybko przeprowadzona, a nieruchomość wyremontowana i przekazana ukraińskim uchodźcom. 

Budynek przy ul. Sobieskiego 100, zwany inaczej "Szpiegowem", to jedna z "rosyjskich enklaw" jeszcze z czasów Polski Rzeczpospolitej Ludowej. Wówczas na mocy umów między PRL a ZSRS z lat 1972-1978 w Polsce miały działać rosyjskie przedstawicielstwa, a w Rosji polskie.

 

- Niestety okazało się, że strona polska przekazała Sowietom nieruchomości w Warszawie, a w Rosji tych nieruchomości nie było - powiedział Marcin Przydacz. 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Viktor Orban potępia masowe zabójstwa w Buczy

 

W czasie, gdy podpisywano te umowy, sowieccy dyplomaci planowali budowę wielkiej sowieckiej enklawy w centrum polskiej stolicy – osiedla dla pracowników swojej ambasady oraz innych instytucji ZSRS. Władze komunistyczne przekazały Sowietom atrakcyjną działkę w pobliżu Traktu Królewskiego. Na początku lat osiemdziesiątych przy ul. Sobieskiego 100 rozpoczęto budowę modernistycznego, zamkniętego osiedla, chronionego przez niemal nieznane w latach osiemdziesiątych systemy zabezpieczeń elektronicznych.

Koniec "rosyjskiej enklawy"

Dopiero w 2016 roku Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał oddanie zajmowanej nieruchomości przy Sobieskiego 100 oraz spłatę ponad 7 mln zł należności wraz z odsetkami. Po wybuchu wojny w Ukrainie MSZ wystąpił o egzekucję wyroku. 

 

- Przez pierwsze 20 lat Rzeczpospolitej nikt tak naprawdę na serio nie chciał zabrać się za odebranie tych nieruchomości, nieprawnie będących we władaniu strony rosyjskiej. W końcu rzeczywiście rząd polski wspólnie z warszawskim samorządem podjął decyzję o wystąpieniu na drogę sądową. Zapadły wyroki w przypadku dwóch nieruchomości - Sobieskiego 100 i Kieleckiej 45. Te wyroki są do egzekucji, komornik może je już egzekwować - wyjaśnił Przydacz. 

 

ZOBACZ: Marcin Przydacz w programie "Gość Wydarzeń": dźwięk syren nie wpłynie negatywnie na Ukraińców

 

Wiceszef MSZ powiedział, że "w momencie, kiedy te wyroki zapadły, strona rosyjska zaczęła proponować Polsce różnego rodzaju nieruchomości w Federacji Rosyjskiej na nowe konsulaty i nową ambasadę". - W momencie, kiedy doszliśmy do przekonania, ze strona rosyjska nie prowadzi tych rozmów w dobrej woli i nie chce ich przekazać uznaliśmy, że czas najwyższy wyegzekwować wyroki - wskazał.

WIDEO: Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz w rozmowie z Piotrem Witwickim 

"Szpiegowo" dla uchodźców z Ukrainy

Prowadzący program "Gość Wydarzeń" Piotr Witwicki zauważył, że w tej sprawie Rosjanie grali z nami na czas, a polski rząd potrzebował wojny w Ukrainie żeby na poważnie zająć się tym zająć. Przydacz zgodził się, że Rosja rzeczywiście grała na czas, przekonywał jednak, że "nie straciliśmy tutaj jakoś niesamowicie dużo czasu czy pieniędzy". 

 

ZOBACZ: Jarosław Kaczyński o tragedii smoleńskiej: wciąż jest krwawiącą raną

 

Zarówno MSZ jak i warszawski ratusz zgadzają się, że "Szpiegowo" powinno zostać przekazane uchodźcom; ma to niejako wymiar symboliczny. - Mam nadzieję, że ta egzekucja zostanie szybko przeprowadzona, a nieruchomość wyremontowana i przekazana ukraińskim uchodźcom - powiedział Marcin Przydacz. 

mad/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie