Ukraina. CNN: 12-kilometrowy konwój wojskowy na wschód Charkowa

Świat
Ukraina. CNN: 12-kilometrowy konwój wojskowy na wschód Charkowa
PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES / HANDOUT

12-kilometrowy konwój wojskowy na wschód od Charkowa zarejestrowano na zdjęciach satelitarnych przeanalizowanych przez Maxar Technologies – poinformowała w niedzielę telewizja CNN.

Na zdjęciach widać konwój przemieszczający się w sobotę przez miejscowość Wełyky Burłuk, leżącą w obwodzie charkowskim przy granicy z Rosją, nieco ponad 100 km na wschód od Charkowa.

 

W skład konwoju wchodzą "pojazdy opancerzone, ciężarówki z systemami artyleryjskimi i dodatkowy sprzęt" - podał amerykański koncern Maxar Technologies.

Rosjanie przygotowują się do ostrzału Charkowa

9 kwietnia pojawiła się informacja o tym, że rosyjskie wojska "przegrupowują się w kierunku miasta Izium poprzez rosyjski Biełgorod. Poruszają się poprzez Biełgorod. Tam otrzymują dodatkowych żołnierzy, by skompensować straty poniesione na Ukrainie". Poinformował o tym Kyryło Budanow szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

 

ZOBACZ: BBC: w czasie wojny na Ukrainie wywiady upubliczniają wyjątkowo wiele informacji

 

"Planują w pierwszej kolejności pójść w kierunku Charkowa. Będą się starali wykończyć miasto Mariupol, a dopiero potem mogą spróbować ofensywy na Kijów" – twierdził szef ukraińskiego wywiadu wojskowego.

 

PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES / HANDOUT

 

Atak na Charków rozpoczęty

W sobotę wieczorem mer Charkowa Ihor Terechow za pośrednictwem komunikatora Telegram poinformował o bombach na spadochronach zrzucanych na miasto. 

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Rosjanie okradli seminarium duchowne w Worzelu. Ukradli kielich Jana Pawła II

 

"Dziś 45. dzień wojny. Przez 1,5 miesiąca wróg bombarduje Charków. Przez dwa ostatnie dni oprócz min i pocisków, (...) Charków zmaga się z bombardowaniem przy wykorzystaniu nowego rodzaju bomb" - powiedział mer w nagraniu zaadresowanym do mieszkańców miasta.

 

 

 

nat/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie