Katastrofa smoleńska. Premier Mateusz Morawiecki: tej straty nikt nam nie zrekompensuje

Polska
Katastrofa smoleńska. Premier Mateusz Morawiecki: tej straty nikt nam nie zrekompensuje
PAP/Radek Pietruszka
Premier Mateusz Morawiecki składa kwiaty przy tablicy upamiętniającej 96 ofiar katastrofy smoleńskiej

Choć od 10 kwietnia 2010 r. mija 12 lat, ciągle musimy znajdować w sobie siły, by mierzyć się z tą tragedią, by stawiać pytania jak to było możliwe, czy wyciągnęliśmy wnioski, czy sprostaliśmy dziedzictwu Lecha Kaczyńskiego – wskazał na łamach sobotniego "Super Expressu” premier Mateusz Morawiecki.

- Katastrofa smoleńska już na zawsze pozostanie raną dla naszej wspólnoty. Nikomu nie potrzeba przypominać tamtych dni. Byliśmy wtedy zjednoczeni jak nigdy. Nieprzebrane tłumy na Krakowskim Przedmieściu chcące oddać hołd swojemu prezydentowi stały się zalążkiem odrodzenia wspólnoty - ocenił szef rządu.

 

Dodał, że był wówczas na Krakowskim Przedmieściu razem z dziećmi i czuł, że "udział w narodowym czuwaniu to obowiązek".

 

ZOBACZ: Donald Tusk o Smoleńsku i imporcie węgla z Rosji. Odpowiedział na słowa Kaczyńskiego o zamachu

 

- Ten duch solidarności przez lata przygasł, ale teraz odżył na nowo. W obliczu wojny na Ukrainie znaleźliśmy w sobie odwagę i determinację, by nieść pomoc potrzebującym - zaznaczył Morawiecki.

Premier: cios w imperium zła Putina

- Każdy gest braterstwa, który okazujemy naszym ukraińskim przyjaciołom, to cios w imperium zła, które zbudował Władimir Putin - podkreślił premier.

 

Zwrócił uwagę, że prezydent Lech Kaczyński wiele lat wcześniej alarmował Europę o "złowieszczych zamiarach Rosji" i przestrzegał, że imperializmowi nie wolno ustępować. - Gdyby tylko świat zechciał wysłuchać tego apelu, bylibyśmy w innym miejscu - ocenił.

 

ZOBACZ: Śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej. Bliscy ofiar spotkali się z prokuratorami

 

- Straty, jaką był Smoleńsk, nikt nam nie zrekompensuje. Ale jedno jest pewne. Tylko pamięć o tej tragedii, tylko pamięć o dziedzictwie Lecha Kaczyńskiego daje nam nadzieję na lepszą Polskę, lepszą Europę i lepszy świat" - zaakcentował.

prz / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie