Wojna w Ukrainie. Sejm chce powołania międzynarodowej komisji śledczej ds. ludobójstwa w Ukrainie

Polska
Wojna w Ukrainie. Sejm chce powołania międzynarodowej komisji śledczej ds. ludobójstwa w Ukrainie
PAP/Marcin Obara
Sejm jednogłośnie przyjął uchwałę ws. powołania międzynarodowej komisji śledczej do zbadania rosyjskich zbrodni.

"Oczekujemy powołania międzynarodowej komisji śledczej ws. ludobójstwa na Ukrainie i pilnego osądzenia zbrodniarzy wojennych; domagamy się zawieszenia Rosji w organizacjach międzynarodowych stojących na straży porządku prawnego i bezpieczeństwa" - mówi uchwała, którą przyjął Sejm.

Sejm przyjął uchwałę dotyczącą potępienia zbrodni ludobójstwa na terenie Ukrainy przez aklamację.

Sejm: "Wzywamy do reakcji"

"Wstrząśnięci dowodami niewyobrażalnego bestialstwa armii rosyjskiej uczestniczącej w bezprawnej napaści na niepodległe państwo ukraińskie wzywamy społeczność międzynarodową do reakcji adekwatnej do rozmiaru zbrodni popełnionej na narodzie ukraińskim" - czytamy w przyjętej uchwale.

 

Wskazano także, że "przemoc stosowana rozmyślnie i systematycznie przez wojska Federacji Rosyjskiej wobec cywilnych obywateli i obywatelek Ukrainy nosi znamiona ludobójstwa".

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Portal Meduza: nagrania z Buczy dowodzą, że ludzi zabijano podczas okupacji

 

"Znajdowane na ulicach, w piwnicach i dołach, zbiorowych mogił, martwe ofiary tortur, gwałtów i strzałów w tył głowy, których symbolem stała się Bucza, są krwawym dowodem zbrodniczych aspiracji imperialnej polityki Władimira Putina" - czytamy w uchwale.

 

"Te zbrodnie wojenne idą w parze z nieustanną propagandą rosyjskich mediów rządowych, w których pojawia się słowo »deukrainizacja«, czyli działanie mające służyć nie tylko odebraniu narodowi ukraińskiemu prawa do samostanowienia, ale do istnienia" - zaznaczono.

Posłowie za powołaniem komisji śledczej

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oczekuje niezwłocznego powołania międzynarodowej komisji śledczej, która udokumentuje i zweryfikuje fakty, relacje i opinie, oraz pilnego osądzenia zbrodniarzy wojennych. Domagamy się także niezwłocznego zawieszenia członkostwa Rosji we wszystkich organizacjach międzynarodowych, stojących na straży współczesnego porządku prawnego i bezpieczeństwa" - oświadczono.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski: Rosja może użyć broni jądrowej, gdy będzie bezkarna

 

Podkreślono także, że "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgadza się z treścią skargi przedstawionej przez demokratyczne władze Ukrainy Radzie Bezpieczeństwa ONZ i wzywa społeczność międzynarodową do postawienia winnych w stan oskarżenia przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze".

 

"Nikt, kto ceni wolność, prawa i godność człowieka, reguły demokracji fundamenty cywilizacji, nie ma prawa przejść obojętnie wobec tragedii Ukraińców" - napisano. "Po odkryciu ofiar masakry w Buczy konieczne są dalsze działania. Państwa i rządy, które nie potrafią dołączyć do tej koalicji sprawiedliwości, dołączają, zamierzenie bądź nie, do koalicji rosyjskiego bezprawia" - podkreślono.

hlk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie