Generał Aleksiej Dombrowski. Ukraina ujawnia: to on kazał ostrzelać elektrownię w Zaporożu

Świat
Generał Aleksiej Dombrowski. Ukraina ujawnia: to on kazał ostrzelać elektrownię w Zaporożu
Telegram/Energoatom
Dwa tygodnie temu gen. Dombrowski (na zdjęciu) miał zostać zastąpiony przez innego rosyjskiego wojskowego

Dowódcą, który rozkazał ostrzelać obiekty Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, jest rosyjski generał Aleksiej Dombrowski - poinformował ukraiński koncern atomowy Enerhoatom. Zdaniem państwowej instytucji, ten sam wojskowy nakazał też niszczyć osiedla mieszkalne w Enerhodarze na południowym wschodzie Ukrainy.

Jak wyjaśnił Enerhoatom, gen. Dombrowski "ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za akty jądrowego terroryzmu, które naraziły na niebezpieczeństwo pół świata.".

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Biden o Rosji: "nie ma czego szukać" w Radzie Praw Człowieka ONZ

 

"Dombrowski odpowiada również za dokonanie zniszczeń na terenie elektrowni atomowej, a także utylizowanie tam zapasów rosyjskiej broni" - dodał koncern.

Dombrowskiego miał zastąpić Walerij Wasilijew

Enerhoatom przypomina, że w wyniku rosyjskich działań "na szczęście nie doszło do jądrowej katastrofy". "Około 50 pocisków nie eksplodowało, chociaż część z nich uderzyła w bloki energetyczne elektrowni i inne budynki w bezpośrednim sąsiedztwie" - zastrzegł.

 

Podano również, że przed dwoma tygodniami generała Dombrowskiego miał zastąpić w Enerhodarze generał Walerij Wasiljew - dowódca rosyjskich Wojsk Ochrony Radiacyjnej, Chemicznej i Biologicznej Centralnego Okręgu Wojskowego.

 

ZOBACZ: "Hey Hey Rise Up". Pink Floyd nagrał piosenkę o walczącej Ukrainie

 

Generał Aleksiej Dombrowski pełni funkcję zastępcy dowódcy głównego zarządu Gwardii Narodowej w Kraju Krasnodarskim.

 

W Enerhodarze znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa - największa elektrownia jądrowa w Europie, zbudowana w latach 1980–1986. Obiekt został zajęty przez rosyjskie wojska w nocy z 3 na 4 marca.

wka/PAP/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie