Ukraina: MSZ apeluje do Węgier, by "przeszły na właściwą stronę historii"

Świat
Ukraina: MSZ apeluje do Węgier, by "przeszły na właściwą stronę historii"
PAP/EPA/Zoltan Fischer HANDOUT
Premier Węgier Viktor Orban

Stanowisko władz węgierskich, które gotowe są płacić w rublach za rosyjski gaz, jest nieprzyjazne i niszczy jedność Unii Europejskiej w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę – oceniło w czwartek MSZ w Kijowie. - Nigdy nie jest za późno, by przejść na właściwą stronę historii - dodano.

- Jeśli Węgry rzeczywiście chcą pomóc zakończyć tę wojnę, mogą to zrobić w następujący sposób: przestać niszczyć jedność w UE, poprzeć nowe sankcje przeciw Rosji, przekazać pomoc wojskową Ukrainie i nie tworzyć dodatkowych źródeł finansowania rosyjskiej machiny militarnej. Nigdy nie jest za późno, by przejść na właściwą stronę historii - oświadczył rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko, cytowany przez agencję Reutera.

 

ZOBACZ: Watykan. Kardynał Parolin: jest prawo do obrony, ale wysyłanie broni na Ukrainę to błąd

 

Premier Węgier Viktor Orban, którego partia ponownie wygrała w niedawnych wyborach parlamentarnych, powiedział w środę, że jego kraj nie ugnie się pod presją i nie poprze sankcji wobec Rosji, które obejmowałyby odejście od zakupu rosyjskiego gazu i ropy.

 

- Nie mamy też problemu z ewentualnymi płatnościami za rosyjski gaz w rublach. Jeśli Rosja będzie tego chciała, będziemy płacić w rublach - oznajmił.

zdr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie