Sejm nie uchylił immunitetu posłowi KO Sławomirowi Nitrasowi

Polska
Sejm nie uchylił immunitetu posłowi KO Sławomirowi Nitrasowi
Polsat News
Sławomir Nitras

Sejm nie uchylił w czwartek immunitet posłowi KO Sławomirowi Nitrasowi. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpiła prokuratura, która chciała politykowi PO postawić m.in. zarzuty dot. naruszenia nietykalności cielesnej posłów PiS: Iwony Arent i Sebastiana Kalety.

Za uchyleniem immunitetu posłowi Koalicji Obywatelskiej głosowało 227 posłów, 218 było przeciw, jeden poseł wstrzymał się od głosu. W tej sytuacji - jak poinformowała marszałek Sejmu Elżbieta Witek - wobec nieuzyskania wymaganej bezwzględnej większości głosów, czyli 231, Sejm podjął uchwałę o niewyrażeniu zgody na pociągnięciu Nitrasa do odpowiedzialności karnej.

 

Za tym, by Nitras stracił immunitet głosowali posłowie PiS oraz Zbigniew Ajchler (niezrzeszony), przeciwko - cała opozycja (kluby: KO, Lewicy, Koalicji Polskiej - PSL, koła: Konfederacji, Polski 2050, Porozumienia i PPS, a także Stanisław Tyszka z Kukiz'15 i Zbigniew Girzyński z koła Polskie Sprawy). Posłem, który wstrzymał się od głosu, był Andrzej Sośnierz (Polskie Sprawy). 14 posłów nie głosowało.

Zarzuty o znieważenie i naruszenie nietykalności cielesnej

Wniosek, z którym zwróciła się do Sejmu Prokuratura Okręgowa w Warszawie, poparła 23 marca Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych. Mowa w nim o czterech czynach, których poseł miał dopuścić się w roku 2018 i 2020. Chodzi o znieważenie i naruszenie nietykalności cielesnej posłanki PiS Iwony Arent (miało do tego dojść 4 października 2018 r.), naruszenie 2 lipca 2020 r. w Warszawie nietykalności cielesnej wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kalety oraz stosowania tydzień później, 9 lipca w Ciechanowie, przemocy wobec reportera TVP Info Miłosza Kłeczka.

 

ZOBACZ: Sławomir Nitras o "odpiłowaniu katolików": nie mogę przeprosić, bo nie powiedziałem nic złego

 

Nitras przekonywał podczas środowych obrad Sejmu, że nie popełnił żadnego z zarzucanych mu czynów, a wniosek o uważa za motywowany politycznie. - Ten wniosek został napisany z jednego powodu: by mnie skazać i uniemożliwić mi sprawowanie mandatu - mówił Nitras. Zgodnie z art. 99 konstytucji, wybraną do Sejmu lub do Senatu nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego. 

 

Brak zgody Sejmu na uchylenie immunitetu Nitrasowi oznacza, że prokuratura nie będzie mogła postawić mu zarzutów i skierować do sądu aktu oskarżenia.

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie