Premier Morawiecki o współpracy z samorządami: to coś przepięknego. Utrwalmy atmosferę współpracy

Polska
Premier Morawiecki o współpracy z samorządami: to coś przepięknego. Utrwalmy atmosferę współpracy
PAP/Radek Pietruszka
Premier Mateusz Morawiecki o współpracy z samorządmi

Przekazaliśmy już samorządowcom ponad 500 mln zł na pomoc uchodźcom - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że rząd będzie nadal wspierał samorządy i brał na siebie zadania związane ze wsparciem Ukraińców uciekających przed wojną. - Nie zniszczmy tej atmosfery współpracy, bo rodzi się coś naprawdę przepięknego. Utrwalmy ją, to wielka wartość dla Polski - apelował Morawiecki.

Szef rządu bierze w czwartek udział w spotkaniu dotyczącym współpracy rządu i samorządu terytorialnego w sprawie uchodźców z Ukrainy. - Zgodnie z naszą wcześniejszą obietnicą przekazaliśmy już dzisiaj samorządowcom ponad 500 mln zł do dyspozycji zgodnie z ustalonym harmonogramem i ustaloną procedurą - powiedział.

Morawiecki: Ta grupa uchodźców to wielka korzyść dla polskiej gospodarki

Wyraził przy tym zadowolenie, że samorządy weszły w nowy rok z nadwyżką operacyjną ok 36 mld zł. Dodał, że jest to jedna z najwyższych nadwyżek w historii.

 

ZOBACZ: Premier Morawiecki chce jak najszybszego zwołania Rady Europejskiej ws. zbrodni rosyjskich i sankcji

 

Według premiera, uchodźcy przybywający do Polski z Ukrainy przyniosą też korzyści polskiej gospodarce. - Ta grupa uchodźców to wielka korzyść dla polskiej gospodarki. (...) Ukraińcy będą pracować również dla Polski. To nie tylko tak, że my im tylko dzisiaj pomagamy i trzeba o tym wiedzieć. Ale dziś oni potrzebują w tych pierwszych tygodniach tego wsparcia - mówił Morawiecki.

 

Zapewnił przy tym, że rząd będzie wspierał samorządy i brał na siebie "potężne zadania związane z systemem edukacji, ochroną zdrowia i wieloma usługami publicznymi".

Premier podziękował samorządom za współpracę przy pomocy uchodźcom 

Szef rządu zauważył, że "minęło już ponad pięć tygodni wojny na Ukrainie". - Wojny, która na pewno wyznaczy nowe ramy geopolityczne w tej części świata - mówił i zaznaczył, że "częścią tej okrutnej wojny jest wielki kryzys uchodźców".

 

ZOBACZ: Uchodźcy z Ukrainy. Unia pomoże państwom przyjmującym, przekaże 3,4 mld euro

 

Zwrócił uwagę, że z kryzysem tym mierzy się zarówno rząd, jak i samorządy. - Jestem bardzo wdzięczny i zbudowany tym w jaki sposób ta współpraca pomiędzy nami przebiega. Chciałbym bardzo gorąco wszystkim państwu podziękować za to, że niezależnie od tego, kto z jakiej rodziny politycznej się wywodzi, potrafiliśmy ze sobą współpracować. To niezwykle ważne, ponieważ chcemy, żeby uchodźcy mieli tutaj namiastkę normalności - dodał Morawiecki.

Morawiecki: większość uchodźców będzie chciała wrócić do swojego kraju 

Premier wyraził pogląd, że większość przybyszów z Ukrainy będzie chciała w przyszłości wrócić do swojego kraju, jednak - jak zaznaczył - dziś potrzebują pomocy w Polsce, więc trzeba stworzyć im odpowiednie warunki do funkcjonowania - w systemie edukacji, służby zdrowia i umożliwić dostęp do usług publicznych.

 

ZOBACZ: Premier Mateusz Morawiecki o zbrodniach w Buczy: to ludobójstwo

 

- Dlatego tak ważne było, żebyśmy zbudowali szybko system i tutaj chyba nasza narodowa cecha, czyli zdolność do dobrej organizacji i samoorganizacji pod presją wyzwań dała o sobie znać - powiedział Morawiecki.

 

Jako przykład takiego udanego przedsięwzięcia wymienił stworzenie procedury nadania numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy. - Tu ramię w ramię pracownicy ministerstw i urzędów centralnych pracują przecież z pracownikami samorządów - zaznaczył premier.

Premier apeluje o utrwalenie atmosfery współpracy

Mateusz Morawiecki zwrócił się do uczestników spotkania, prosząc o utrwalenie "atmosfery tej współpracy". - Nie zniszczmy tej atmosfery współpracy, bo rodzi się coś naprawdę przepięknego. Utrwalmy ją, to wielka wartość dla Polski – mówił premier. 

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki apeluje do państw UE. "Rosja niewiele traci"

 

- Mamy wyjątkową szansę na utrwalenie pozytywnego poglądu o naszym narodzie, naszym społeczeństwie na całym świecie – zaapelował szef rządu.

 

Dodał, że poprzednim okresem podobnie pozytywnego postrzegania Polski był czas Solidarności. - Dziś mamy unikalną szansę, aby to wspaniałe podejście do Polski, pełne podziwu, wdzięczności utrwalić. Zróbmy to razem, bo to jest niesamowita wartość dla Polski, która może procentować nie tylko przez najbliższe lata, ale przez dziesięciolecia – wzywał Mateusz Morawiecki.

nb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie