Premier Mateusz Morawiecki o zbrodniach w Buczy: to ludobójstwo

Polska
Premier Mateusz Morawiecki o zbrodniach w Buczy: to ludobójstwo
Polsat News
Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej

Musimy razem głośno mówić o tych zbrodniach i musimy im przeciwdziałać. Apeluję do przywódców państw Unii Europejskiej o zdecydowane działanie. Z ludobójcami nie da się negocjować - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w KPRM. Szef polskiego rządu zwrócił się do Emmanuela Macrona, Olafa Scholza i Angeli Merkel.

- Po czterdziestu dniach agresji Rosji na Ukrainę nikt nie ma wątpliwości, że to, z czym mamy do czynienia to czyste zło - powiedział premier.

 

Premier wskazał, że każdy z nas do końca życia zapamięta nazwy miejscowości: Bucza, Irpień, Hostomel, Motyżyn, gdzie - jak mówił - Rosjanie dopuścili się zbrodni wyjątkowych, zbrodni ludobójstwa. Zwracał uwagę, że w Buczy, po wycofaniu rosyjskich wojsk, Ukraińcy odkryli około 300 okrutnie zamordowanych osób "w sposób, który znamy z dawnych lat, z różnych wydarzeń w historii Rosji".

 

ZOBACZ: Zdjęcia masowego grobu w Buczy. "W ten sposób pogrzebano około 300 ofiar Rosjan"

 

- Te krwawe zbrodnie, których dopuszczają się Rosjanie to ludobójstwo i muszą być osądzone jak zbrodnia ludobójstwa - powiedział. 

Premier do europejskich liderów: negocjowalibyście z Hitlerem? 

- Wzywam liderów Unii Europejskiej do zdecydowanego działania, do wdrożenia takich działań, które wreszcie złamią machinę wojenną Putina, które zabiorą jej powietrze, które doprowadzają do skonfiskowania majątku Federacji Rosyjskiej, zdeponowanego w bankach zachodniej Europy, które doprowadzą wreszcie do skonfiskowania majątków oligarchów rosyjskich wspierających Putina, wspierających faszystowski reżim rosyjski, takich, które złamią tą agresywną politykę Putina - powiedział premier. 

 

- Panie prezydencie Macron. Ile razy negocjował pan z Putinem? Co pan osiągnął? Czy powstrzymał pan którekolwiek z tych działań? Ze zbrodniarzami się nie negocjuje, zbrodniarzy się zwalcza. Z Hitlerem nikt nie negocjował, negocjowalibyście z Hitlerem, ze Stalinem, z Pol Potem? - pytał premier Morawiecki.

 

ZOBACZ: Anonymous publikują dane 120 tys. rosyjskich żołnierzy atakujących Ukrainę

 

- Dość tej gry na zwłokę niektórych liderów europejskich, lawirowania, kręcenia. Potrzebne są jasne, zdecydowane sankcje. Te sankcje nie działają - mówię o tym głośno od kilku dni - i niestety mam racje. Potrzebne są sankcje, które złamią machinę wojenną Putina, inaczej kolejni ludzie będą ginąć - mówił szef polskiego rządu. 

Premier do kanclerz Merkel: milczy pani 

- Panie kanclerzu Scholz, Olafie. To nie głosy niemieckich biznesów, miliarderów, którzy pewnie wstrzymują was od następnych działań, powinny być głośno słyszane w Berlinie. To głos niewinnych kobiet i dzieci, to głos mordowanych powinien być słyszany przez wszystkich Niemców i polityków niemieckich. 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Wicepremier Ukrainy w Polsat News: Rosjanie zaminowali nawet dziecięce zabawki

 

Szef rządu zwrócił się do byłej kanclerz Niemiec Angeli Merkel. - Milczy pani od początku wojny. Tymczasem to właśnie polityka Niemiec przez ostatnich kilkanaście lat doprowadziła do tego, że Rosja ma dziś siłę, wynikającą z monopolu na sprzedaż surowców. Dzisiaj, tu i teraz trzeba zabrać głos, potępić to i przyznać, że nie była to właściwa polityka, bo mamy do czynienia z ludobójstwem XXI wieku - powiedział premier. 

Morawiecki: to Niemcy są głównym hamulcowym zdecydowanych sankcji

Premier Mateusz Morawiecki pytany podczas konferencji o podejście Węgier do konfliktu w Ukrainie odpowiedział, że "nie ma co zasłaniać oczu Węgrami tym, którzy nie widzą dokładnie, jaka jest sytuacja w Europie".

 

Ocenił, że w Europie sytuacja jest prosta, co widać na posiedzeniach Rady Europejskiej. - Każdy, kto przeczyta stenogramy będzie wiedział, że to Niemcy są głównym hamulcowym bardzo zdecydowanych sankcji - zaznaczył szef rządu. - Pan premier Victor Orban nie powstrzymywał sankcji i tak naprawdę głównym hamulcowym są wielkie państwa - te, które boją się o swój biznes - podkreślił premier Morawiecki.

 

Szef rządu przekazał, że "Victor Orban zgodził się na sankcje, czego najlepszym dowodem jest to, że te sankcje zostały uzgodnione". - Ci, którzy byli głównymi hamulcowymi, to największe i najbogatsze państwa Europy Zachodniej - zauważył.

 

ZOBACZ: Wybory na Węgrzech. Zdecydowane zwycięstwo Fideszu w wyborach parlamentarnych

 

Odnosząc się do wygranej koalicji rządzące Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) w niedzielnych wyborach parlamentarnych na Węgrzech powiedział, że trzeba zauważyć, że jest to czwarte z kolei zwycięstwo i to najwyższe zwycięstwo większością konstytucyjną. - Wybory demokratyczne trzeba uszanować - dodał Morawiecki

Morawiecki: zdobądźcie się na odważny krok

- Jeżeli będziemy razem, zostaniemy silni. Jeżeli będziemy razem, my tutaj w Polsce, klasa polityczna w Polsce, jeżeli będziemy razem w Europie w ramach NATO, to będziemy bezpieczni. Tylko tak doprowadzimy do pokoju w Europie – podkreślił szef rządu podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

 

Jak dodał, "przywództwo to nie kalkulacje". - Przywództwo zobowiązuje nas do działania, do robienia wszystkiego, co w naszej mocy, żeby zapobiegać zbrodniom ludobójstwa, przywództwo to bezkompromisowa walka ze złem - zaznaczył Morawiecki.

 

- Z ludobójcami, z barbarzyńcami nie da się negocjować. Oni chcą nas wszystkich zastraszyć. Nie dajmy się zastraszyć. Dajmy ludziom na Ukrainie normalnie żyć, tak jak my w Europie - apelował premiera. Morawiecki zaapelował do polityków europejskich o działania względem Rosji.

 

ZOBACZ: Ukraina. Mer Irpienia: Rosjanie rozstrzelali kobiety i przejechali czołgami po ciałach

 

- Koleżanki i koledzy z Unii Europejskiej, konieczność nawet lękliwych przemienia w bohaterów. Przestańmy tak nieludzko kalkulować i zacznijmy myśleć jak ludzie, zacznijmy wreszcie działać skutecznie wobec tego, co dzieje się na Ukrainie. Zobaczycie, że bez rosyjskiej ropy, bez rosyjskiego gazu też damy radę. Nasze gospodarki będą kwitły, ale zdobądźcie się na ten odważny krok odejścia od rosyjskiej ropy i gazu, na konfiskatę majątku Federacji Rosyjskiej znajdującego się w waszych bankach i oligarchów rosyjskich – wskazał szef polskiego rządu

Polska chce powołania komisji do zbadania zbrodni ludobójstwa

- Tworzy się mapa ludobójstwa XXI wieku. Rosja jest już dzisiaj państwem totalitarno-faszystowskim. Musimy je razem powstrzymać w ramach NATO i UE - mówił szef rządu. 

 

Premier zaproponował powołanie międzynarodowej komisji do zbadania zbrodni ludobójstwa w miastach na Ukrainie.

 

ZOBACZ: Spotkanie Zełenski-Putin. Strona rosyjska rozwiewa wątpliwości

 

- Międzynarodowa komisja będzie składać się z lekarzy, prawników, kryminologów, specjalistów, którzy będą potrafili określić wszystko bardzo dokładnie. Taka komisja jest potrzebna, jeśli chcemy poznać prawdę o zakresie rosyjskich, faszystowskich zbrodni - powiedział Morawiecki. 

Morawiecki: wszyscy sprawcy zbrodni muszą zostać surowo ukarani

"Zbrodnie, których Rosjanie dopuścili się na blisko 300 mieszkańcach Buczy i w innych miastach wokół Kijowa, trzeba nazwać ludobójstwem i jak ludobójstwo rozliczyć. Wszyscy sprawcy tych zbrodni – zarówno pośredni, jak i bezpośredni – muszą zostać surowo ukarani przez międzynarodowe trybunały" - napisał w niedzielę na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. 

Rosyjskie zbrodnie w Buczy

"Zapraszam panią Merkel i pana Sarkozy'ego do odwiedzenia Buczy i zobaczenia, do czego przez 14 lat doprowadziła polityka ustępstw wobec Rosji" - oznajmił w nagraniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wskazał, że dwoje byłych przywódców - Niemiec i Francji - powinno tam pojechać, by "zobaczyć na własne oczy zakatowanych Ukraińców i Ukrainki".

 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że zbrodnie wojenne w Buczy i innych ukraińskich miastach podczas rosyjskiej okupacji będą tematem wtorkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. "Zostanie też nałożony nowy pakiet sankcji na Rosję, ale to wszystko za mało" - ocenił polityk.

dsk / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie