Koronawirus w Polsce dzisiaj. Nowe zakażenia, dane Ministerstwa Zdrowia. Czwartek, 7 kwietnia

Polska
Koronawirus w Polsce dzisiaj. Nowe zakażenia, dane Ministerstwa Zdrowia. Czwartek, 7 kwietnia
Polsat News

Mamy 1487 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - przekazało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. 141 z nich to ponowne zakażenia. Zmarły 64 kolejne osoby. Tydzień temu informowano o 4997 zakażeniach i 133 zgonach.

Nowe przypadki zakażeń dotyczą województw: mazowieckiego (267), małopolskiego (141), dolnośląskiego (135), lubelskiego (129), pomorskiego (127), śląskiego (127), wielkopolskiego (98), łódzkiego (87), kujawsko-pomorskiego (64), zachodniopomorskiego (58), podkarpackiego (41), podlaskiego (39), opolskiego (37), świętokrzyskiego (36), warmińsko-mazurskiego (33), lubuskiego (31).

 

68 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

 

"13 osób zmarło z powodu COVID19, 51 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami" - przekazało Ministerstwo Zdrowia.

 

Liczba wszystkich zakażonych koronawirusem wzrosła tym samym do 5 975 040, a liczba zgonów do 115 536.

MZ zmieniło sposób prezentowania danych o epidemii

Ministerstwo Zdrowia zmieniło sposób prezentowania informacji o epidemii. Od soboty codzienne raporty zawierają mniej danych.

 

- Nie ma już instytucji kwarantanny. Ostatnie osoby wychodzą z kwarantanny nałożonej do minionej niedzieli. Od piątku nie można wykonać testu inaczej niż na zlecenie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, więc utrzymywanie pozycji zleceń z POZ przestaje mieć sens. Z racji tego, że testy w POZ to będą wyłącznie testy antygenowe nie ma powodu, by utrzymywać w raportach podział na testy genowe i antygenowe - mówił rzecznik MZ.

 

Jak dodał, od piątku przestały też funkcjonować oddziały i szpitale covidowe, więc nie będzie bieżących raportów o zajętych łóżkach covidowych, bo ich po prostu już nie ma. Raz w tygodniu poinformujemy jednak, ilu mamy pacjentów z COVID-19 w szpitalach.

Nowe zasady dotyczące testów na koronawirusa

Od 1 kwietnia w aptece i punkcie wymazowym nie ma już możliwości wykonania bezpłatnego testu antygenowego. O zleceniu takiego testu zdecyduje lekarz. Natomiast na test PCR skieruje pacjenta, jeśli uzna to za konieczne, przed przyjęciem do szpitala, Równocześnie zniknęła możliwość samodzielnego umówienia się na test PCR.

 

"Od 1 kwietnia br. testy antygenowe nie będą realizowane w aptekach oraz punktach wymazowych. Testy antygenowe będą mogły być wykorzystywane w diagnostyce prowadzonej przez lekarza POZ" - zaznaczyło biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia.

 

Wcześniej, bo od poniedziałku 28 marca, przestał obowiązywać wymóg wykonania testu przed wyjazdem do sanatorium lub przed przyjęciem do szpitala.

zdr/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie