Koronawirus w Polsce dzisiaj. Nowe zakażenia, dane Ministerstwa Zdrowia. Środa, 6 kwietnia

Polska
Koronawirus w Polsce dzisiaj. Nowe zakażenia, dane Ministerstwa Zdrowia. Środa, 6 kwietnia
Polsat News

Mamy 1571 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - przekazało w środę Ministerstwo Zdrowia. 160 z nich to zakażenia ponowne. Zmarło 77 kolejnych osób. Tydzień temu informowano o 5742 zakażeniach i 101 zgonach. Dzisiejsze dane wskazują tym samym na spadek o 72 proc. względem ubiegłego tygodnia.

Nowe przypadki zakażeń pochodzą z województw: mazowieckiego (296), dolnośląskiego (160), śląskiego (159), wielkopolskiego (124), małopolskiego (106), lubelskiego (98), łódzkiego (92), zachodniopomorskiego (87), pomorskiego (84), podkarpackiego (58), kujawsko-pomorskiego (55), warmińsko-mazurskiego (51), świętokrzyskiego (49), lubuskiego (44), podlaskiego (37), opolskiego (33).

 

38 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

 

Jak poinformowano, 12 osób zmarło z powodu COVID-19, a 65 z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Liczba zakażonych koronawirusem wzrosła tym samym do 5 973 557, a liczba ofiar do 115 472.

MZ zmieniło sposób prezentowania danych o epidemii

Ministerstwo Zdrowia zmieniło sposób prezentowania informacji o epidemii. Od soboty codzienne raporty zawierają mniej danych.

 

- Nie ma już instytucji kwarantanny. Ostatnie osoby wychodzą z kwarantanny nałożonej do minionej niedzieli. Od piątku nie można wykonać testu inaczej niż na zlecenie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, więc utrzymywanie pozycji zleceń z POZ przestaje mieć sens. Z racji tego, że testy w POZ to będą wyłącznie testy antygenowe nie ma powodu, by utrzymywać w raportach podział na testy genowe i antygenowe - mówił rzecznik MZ.

 

Jak dodał, od piątku przestały też funkcjonować oddziały i szpitale covidowe, więc nie będzie bieżących raportów o zajętych łóżkach covidowych, bo ich po prostu już nie ma. Raz w tygodniu poinformujemy jednak, ilu mamy pacjentów z COVID-19 w szpitalach.

Nowe zasady dotyczące testów na koronawirusa

Od 1 kwietnia w aptece i punkcie wymazowym nie ma już możliwości wykonania bezpłatnego testu antygenowego. O zleceniu takiego testu zdecyduje lekarz. Natomiast na test PCR skieruje pacjenta, jeśli uzna to za konieczne, przed przyjęciem do szpitala, Równocześnie zniknęła możliwość samodzielnego umówienia się na test PCR.

 

"Od 1 kwietnia br. testy antygenowe nie będą realizowane w aptekach oraz punktach wymazowych. Testy antygenowe będą mogły być wykorzystywane w diagnostyce prowadzonej przez lekarza POZ" - zaznaczyło biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia.

 

Wcześniej, bo od poniedziałku 28 marca, przestał obowiązywać wymóg wykonania testu przed wyjazdem do sanatorium lub przed przyjęciem do szpitala.

zdr/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie