Wojna w Ukrainie. Nowe amerykańskie sankcje zabraniają wszelkich inwestycji w Rosji

Świat
Wojna w Ukrainie. Nowe amerykańskie sankcje zabraniają wszelkich inwestycji w Rosji
PAP/EPA/SHAWN THEW
Rzeczniczka prezydenta USA Białego Domu Jen Psaki

W ramach nowych sankcji wobec Moskwy rząd USA wprowadził zakaz "wszelkich nowych inwestycji" w Rosji - oświadczyła we wtorek rzeczniczka prezydenta USA Białego Domu Jen Psaki.

Ponadto zaostrzone zostaną istniejące sankcje przeciwko rosyjskim bankom i spółkom państwowym, a także objęci nimi zostaną kolejni członkowie rosyjskich elit i ich rodziny.

 

Sankcje zostaną nałożone w ścisłej koordynacji z partnerami w Europie i pozostałymi członkami grupy G7 podkreśliła rzecznik Bialego Domu.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Masakra w Buczy. W masowym grobie od 150 do 300 ciał

 

- Te działania, osłabią kluczowe instrumenty rosyjskiej władzy państwowej oraz spowodują natychmiastowe szkody gospodarcze" - dodała Psaki

 

Impulsem dla nowych sankcji były informacje o masakrze w Buczy.

UE zwiększa pakiet sankcji na Rosję

We wtorek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała m.in., że Unia zakaże wstępu do unijnych portów statkom rosyjskim i obsługiwanym przez Rosję. Dodała jednak, że w tej sprawie będą wyjątki, które obejmą m.in. produkty rolne i spożywcze, pomoc humanitarną oraz energię.

 

Zapowiedziała też unijny zakaz udziału rosyjskich firm w zamówieniach publicznych w państwach członkowskich i wykluczenie wszelkiego wsparcia finansowego, europejskiego i krajowego, dla rosyjskich organów publicznych. - Europejskie pieniądze z podatków nie powinny trafiać do Rosji w jakiejkolwiek formie" - wskazała.

 

ZOBACZ: Sankcje na Rosję. Ursula von der Leyen: wprowadzimy zakaz importu węgla

 

Ogłosiła też propozycję wprowadzenia zakazu importu o wartości 5,5 mld euro, obejmującego różne produkty: od drewna po cement i od owoców morza po alkohol.

 

Von der Leyen przekazała ponadto, że UE zaproponuje dalsze ukierunkowane zakazy eksportu o wartości 10 mld euro w obszarach wrażliwych dla Rosji. Obejmuje to m.in. komputery kwantowe i zaawansowane półprzewodniki, ale także maszyny i sprzęt transportowy.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie