Sankcje na Rosję. Ursula von der Leyen: wprowadzimy zakaz importu węgla

Świat
Sankcje na Rosję. Ursula von der Leyen: wprowadzimy zakaz importu węgla
EPA/RONALD WITTEK

Wprowadzimy zakaz importu węgla z Rosji o wartości 4 mld euro rocznie, zaproponujemy zakaz dla rosyjskich i białoruskich przewoźników drogowych i wprowadzimy całkowity zakaz transakcji w przypadku czterech kluczowych banków rosyjskich, w tym drugiego co do wielkości banku VTB - ogłosiła we wtorek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

- Rosja prowadzi okrutną i bezwzględną wojnę nie tylko z odważnymi wojskami Ukrainy, ale także z ludnością cywilną. Ważne jest, aby w tym krytycznym momencie utrzymać najwyższą presję na Putina i rząd rosyjski. Cztery pakiety sankcji mocno (...) ograniczyły polityczne i gospodarcze opcje Kremla. Widzimy wymierne rezultaty. Ale biorąc pod uwagę (ostatnie - red.) wydarzenia, musimy dalej zwiększać presję. Dzisiaj proponujemy pójście o krok dalej z naszymi sankcjami. Sprawimy, że będą one szersze i ostrzejsze, aby jeszcze mocniej uderzały w rosyjską gospodarkę - powiedziała szefowa KE.

Kolejne sankcje na Rosję 

- Wprowadzimy całkowity zakaz transakcji w czterech kluczowych rosyjskich bankach, w tym drugim co do wielkości VTB - przekazała.

 

Jak poinformowała szefowa KE "wprowadzony zostanie zakaz wstępu do portów UE statków rosyjskim i obsługiwanym przez Rosję".

 

Czytaj Tygodnik Interii: Obrazy wojny w NFT. Czy sztuka uratuje ukraińską armię?

 

- Wprowadzimy zakaz importu, o wartości 5,5 mld euro, na różne produkty od drewna po cement, od owoców morza po alkohol - poinformowała von der Leyen. 

 

Według zapowiedzi przewodniczącej Komisji Europejskiej "wprowadzony zostanie unijny zakaz udziału rosyjskich firm w zamówieniach publicznych w państwach członkowskich". 

Szefowa KE: pracujemy nad dodatkowymi sankcjami 

- Pracujemy nad dodatkowymi sankcjami, w tym na import ropy, i zastanawiamy się nad pomysłami państw członkowskich, jak podatki czy konkretne kanały płatności, jak rachunek powierniczy - poinformowała szefowa KE. 

 

ZOBACZ: RPO Ukrainy: w Irpieniu znaleziono ciała dzieci ze śladami gwałtu i tortur

 

Ponadto Unia Europejska "ma zaproponować zakaz dla rosyjskich i białoruskich przewoźników gotowych". 

 

- Zaproponujemy dalsze ukierunkowane zakazy eksportu o wartości 10 mld euro w obszarach, w których Rosja jest wrażliwa. Obejmuje to m.in. komputery kwantowe i zaawansowane półprzewodniki - poinformowano. 

 

Sankcje UE wymagają jednomyślności 27 państw członkowskich.

 

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie