Warszawa: wojewoda zdecydował o zakończeniu działalności punktu recepcyjnego na Torwarze

Polska
Warszawa: wojewoda zdecydował o zakończeniu działalności punktu recepcyjnego na Torwarze
Twitter/Konstanty Radziwiłł

W związku z zaobserwowanym wyraźnym spadkiem napływu uchodźców z Ukrainy, a tym samym zmniejszającą się liczbą osób przebywających w punkcie recepcyjnym COS Torwar, wojewoda mazowiecki zdecydował o zakończeniu działalności tego punktu od piątku 8 kwietnia - poinformował w środę zespół prasowy wojewody mazowieckiego.

Uchodźcy, którzy przybywają do Warszawy będą kierowani do innych miejsc zakwaterowania prowadzonych przez wojewodę. Obecnie na terenie Mazowsza działa 460 takich punktów, w których przygotowano łącznie ponad 30 tys. miejsc, z czego wolnych pozostaje ponad 15 tys.

 

W środę wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł spotkał się z przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz służbami zaangażowanymi w działania w hali Torwar i podziękował im za współpracę. "Z całego serca dziękuję wszystkim osobom, które dołożyły wszelkich starań, żeby punkt na Torwarze działał sprawnie i był w stanie zapewnić schronienie i pomoc uchodźcom z Ukrainy. Podziękowania należą się przede wszystkim wolontariuszom, którzy bezinteresownie poświęcili swój czas i zdecydowali się pomóc potrzebującym. Możemy śmiało powiedzieć, że udało się nam wspólnie pomóc wielu osobom. Organizację tego miejsca doceniali wszyscy zagraniczni goście, którzy mieli okazję odwiedzić to miejsce i byli pod ogromnym wrażeniem pracy włożonej w funkcjonowanie Torwaru. Wszystkim ludziom dobrej woli bardzo dziękuję za pomoc i zaangażowanie. Jednocześnie deklaruję, że niezależnie od zmian organizacyjnych niezmienna jest zasada, że wszystkim uchodźcom udzielamy pomocy i nie pozostawimy bez opieki" – powiedział Konstanty Radziwiłł.

Schronienie i pomoc uzyskało 5,3 tys. osób

Od początku funkcjonowania punktu recepcyjnego na Torwarze schronienie i pomoc uzyskało ponad 5,3 tys. osób, których wspierało ok. 300 wolontariuszy z ponad 20 organizacji pozarządowych i grup ochotników. Ponadto wojewoda do codziennej pracy w punkcie recepcyjnym oddelegował 17 osób z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i służb zespolonych, w tym z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Na miejscu cały czas działali również żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Na Torwarze zorganizowano 500 miejsc dla potrzebujących, którzy na miejscu uzyskali niezbędną pomoc medyczną, psychologiczną oraz informacje dotyczące pobytu i zakwaterowania w Polsce. Jak zaznaczano w komunikacie wojewody w ostatnich dniach liczba osób korzystających z noclegu spadła do ok. 100.

 

Wojewoda zaprasza do współpracy wszystkich wolontariuszy i organizacje, które nadal chcą wspierać uchodźców z Ukrainy, do współpracy m.in. w prowadzonych przez niego punktach informacyjnych.

Wydawane były paczki żywnościowe 

W ramach koordynacji działań Wojewody przed halą Torwar powstał namiot Fundacji BGK, w którym przyjmowano i segregowano dary, które później przekazywano osobom przebywającym w punkcie recepcyjnym oraz wydawane w paczkach żywnościowych uchodźcom przebywającym poza punktem. "Wszystkie pozyskane dary rzeczowe, które znajdują się obecnie w magazynie i nie zostały wykorzystane, zostaną dostarczone do innych punktów zakwaterowania tymczasowego i przekazane osobom potrzebującym" - przekazano w komunikacie.

 

Ponadto w punkcie recepcyjnym na Torwarze codziennie były wydawane paczki żywnościowe, artykuły pierwszej potrzeby i odzież uchodźcom z całej Warszawy. Paczki trafiły do ponad 2,8 tys. potrzebujących. Punkt pomocy humanitarnej, w którym będzie kontynuowana ta działalność, zostanie przeniesiony do innej lokalizacji w centrum Warszawy. 

zdr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie