Nie żyje Władimir Żyrinowski, lider nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji

Świat
Nie żyje Władimir Żyrinowski, lider nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji
AP/Associated Press/East News
Nie żyje Władimir Żyrinowski

Zmarł Władimir Żyrinowski, lider nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LPDR) - poinformował w środę przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin. Przekazał on, że Żyrinowski zmarł po długiej, ciężkiej chorobie.

Informacja o śmierci polityka pojawiła się na stronie Dumy. "Bystry, utalentowany polityk. Człowiek, który dogłębnie rozumiał, jak działa świat i wiele przewidział. Lider frakcji LDPR w Dumie Państwowej. Zawsze był w centrum wydarzeń" - napisał Wiaczesław Wołodin w kanale Telegram.

 

W tym samym czasie partia LPDR zamieściła wpis na Twitterze, w którym zaproponowała "wprowadzenie odpowiedzialności karnej za rozpowszechnianie świadomie nieprawdziwych informacji o stanie zdrowia liderów partii". W odpowiedzi na pytanie o stan zdrowia Żyrinowskiego odpisano, że lider partii wciąż żyje. "Czekamy na pełne wyzdrowienie" - dodano.

 

Po godzinie wpis został usunięty.

 

Wielokrotnie groził Polsce

75-letni Żyrinowski był znany z prowokacyjnych i antyzachodnich wystąpień, które przez ponad trzy dekady zapewniały mu popularność w Rosji - wskazuje Reuters.

 

- Trzeba zrobić tak, aby nie tylko Ukraina, ale i Rumunia czy Polska mówiły po rosyjsku - przekonywał niegdyś polityk.

 

Były wiceprzewodniczący Dumy Państwowej niejednokrotnie groził Polakom. W wywiadzie dla "Do Rzeczy" stwierdził, że Polska prowadzi "najsilniejszą na świecie antyrosyjską propagandę". - Obecnie wasze władze swoją agresywną polityką wymierzoną przeciwko Rosji tylko potwierdzają moją opinię, że trzeba było Polskę pozostawić w granicach naszego państwa - dodał.

 

W innym wywiadzie stwierdził, iż kocha Polskę, ale "w przypadku wielkiej wojny z Polski nic nie zostanie"

Prawicowa, nacjonalistyczna i populistyczna partia

LDPR (Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji to rosyjska prawicowa, nacjonalistyczna i populistyczna partia polityczna. Została założona przez Władimira Żyrinowskiego w 1989 roku.

 

Partia określa swoją platformę jako centryzm i proreformatorską partię demokratyczną. Pomimo swojej nazwy na zachodzie jest postrzegana jako partia nacjonalistyczna, radykalnie prawicowa, nieliberalna i lewicowa gospodarczo.

 

Na początku lat 90. u LDPR zarzucono finansowanie partii przez Borysa Jelcyna.

zdr / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie