Komisja Europejska pozywa Polskę i dziewięć innych państw. Jest reakcja wiceministra

Świat
Komisja Europejska pozywa Polskę i dziewięć innych państw. Jest reakcja wiceministra
pixbay/NakNakNak
Komisja Europejska pozwała dziesięć państw

Komisja Europejska pozwała dziesięć krajów, w tym Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - poinformowały służby prasowe KE. Chodzi o niewdrożenie unijnego kodeksu łączności elektronicznej. Wiceminister ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński zapewnił w rozmowie z Interią, że przepisy są na "ostatniej prostej", a gdy wejdą w życie, kara zostanie wycofana.

Oprócz Polski pozwane zostały również Hiszpania, Chorwacja, Łotwa, Litwa, Irlandia, Portugalia, Rumunia, Słowenia i Szwecja.

 

ZOBACZ: Komisja Europejska dopuściła do obrotu nowy lek przeciw COVID-19

 

Jak czytamy, pozew do TSUE został skierowany przez KE "w związku z brakiem pełnej transpozycji do prawa krajowego unijnego kodeksu łączności elektronicznej i poinformowania Komisji o tym, w jaki sposób środki krajowe go transponują".

 

Termin na wdrożenie kodeksu do prawa krajowego minął 21 grudnia 2020 roku - podkreślono.

Janusz Cieszyński: Nie mamy sporu z Komisją Europejską

Zgodnie z art. 260 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, jeżeli państwo członkowskie nie transponuje dyrektywy przyjętej przez Parlament Europejski i Radę do prawa krajowego w wymaganym terminie, Komisja może zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożenie sankcji finansowych.

 

- Prace nad tą ustawą są na ostatniej prostej. Jesteśmy w kontakcie z Komisją Europejską i wiedzieliśmy, że takie działania będą podejmowane. W momencie, kiedy przepisy wejdą w życie, sprawa zostanie wycofana. Nie mamy tu sporu z Komisją Europejską - powiedział Interii wiceminister ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Europejski kodeks łączności elektronicznej. Szczegóły przepisów

Europejski kodeks łączności elektronicznej dostosowuje ramy regulacyjne europejskiego sektora telekomunikacyjnego do nowych wyzwań - informuje Komisja Europejska. Wszedł on w życie w grudniu 2018 r., a państwa członkowskie miały dwa lata na wdrożenie jego przepisów. Jest to główny akt prawny mający na celu (...) zapewnienie pełnego udziału wszystkich obywateli UE w gospodarce cyfrowej i społeczeństwie cyfrowym - czytamy w komunikacie KE.

 

Kodeks unowocześnia unijne przepisy telekomunikacyjne z korzyścią dla konsumentów i przemysłu poprzez stymulowanie konkurencji, pobudzanie inwestycji, wzmacnianie rynku wewnętrznego i praw konsumentów - argumentuje Bruksela.

 

Czytaj więcej w Interii: Janusz Cieszyński odpowiada na pozew KE w sprawie Polski

bas/Interia Wydarzenia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie