Sondaż wyborczy. PiS nie byłby w stanie zbudować większości, nawet w koalicji z Konfederacją

Polska
Sondaż wyborczy. PiS nie byłby w stanie zbudować większości, nawet w koalicji z Konfederacją
Flickr/KPRM
Sejm Rzeczpospolitej Polskiej

Zjednoczona Prawica może liczyć na poparcie 32,9 proc. wyborców, Koalicja Obywatelska na 25,1 proc., a Polska 2050 Szymona Hołowni na 9 proc. - wynika z sondażu IBRiS opublikowanego we wtorkowej "Rzeczpospolitej".

Dalej w zestawieniu znalazły się Lewica (7,1 proc.), Konfederacja (6,3 proc.), PSL - Koalicja Polska (5 proc.). Z kolei 14,6 proc. respondentów nie wskazało żadnego ugrupowania.

 

ZOBACZ: Francja. Sondaż przed wyborami prezydenckimi: zmalał dystans między Macronem a Le Pen

 

"Polska polityka wraca w koleiny sprzed rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wciąż prowadzi PiS, nieznacznie zyskując, druga jest Platforma Obywatelska, notująca niewielką stratę. Do Sejmu weszłyby wszystkie główne ugrupowania. Partia Jarosława Kaczyńskiego nie byłaby w stanie zbudować większości, nawet w koalicji z Konfederacją" - komentuje "Rz".

Polacy chętniej poszliby do urn wyborczych

Dziennik zauważa, że w porównaniu z poprzednim badaniem IBRiS, przeprowadzonym w dniach 4–6 lutego, czyli przed agresją Putina na Ukrainę, wzrósł deklarowany poziom uczestnictwa w wyborach – z 54,1 proc. w lutym – do 59,6 proc. na początku kwietnia.

 

ZOBACZ: Sondaż IBRiS: Zjednoczona Prawica z poparciem 34 proc. wyborców

 

"Wyraźnie zmniejszyła się grupa osób niezdecydowanych w tej kwestii: dwa miesiące temu prawie 12 proc. badanych deklarowało, że nie wie, czy odwiedzi lokal wyborczy, obecnie – tylko 4 proc. się waha" - czytamy w "Rz".

 

Sondaż wykonał IBRiS dla "Rzeczpospolitej" w dniach 1-2 kwietnia br. metodą CATI na grupie 1 100 respondentów.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie