Wybory parlamentarne na Węgrzech. Władimir Putin pogratulował Viktorowi Orbanowi

Świat
Wybory parlamentarne na Węgrzech. Władimir Putin pogratulował Viktorowi Orbanowi
ATTILA KISBENEDEK/AFP/East News
Władimir Putin i Viktor Orban (zdjęcie archiwalne)

Fidesz, partia Viktora Orbana po raz czwarty wygrała wybory parlamentarne na Węgrzech. Jak podaje AFP gratulacje premierowi Węgier złożył Władimir Putin, który mówił o "nadziei na dalszy rozwój dwustronnych więzi partnerskich".

Według niemal pełnych danych (po przeliczeniu 98,95 proc. głosów) w niedzielnych wyborach koalicja Fidesz-KDNP zdobyła 135 mandatów w 199-osobowym parlamencie, a więc uzyskała większość konstytucyjną. Zjednoczona opozycja, która po raz pierwszy wystawiła w każdym z jednomandatowych okręgów wyborczych tylko jednego kandydata, będzie mieć zaledwie 35 mandatów. Do parlamentu nieoczekiwanie dostała się też skrajnie prawicowa partia Nasza Ojczyzna z siedmioma mandatami oraz przedstawiciel narodowości niemieckiej, który w ubiegłej kadencji wspierał swym głosem Fidesz.

 

ZOBACZ: Niemcy. "Bild": decyzją Scholza 100 rosyjskich dyplomatów ma być wydalonych z kraju za szpiegostwo

 

"Głowa państwa rosyjskiego wyraziła przekonanie, że mimo trudnej sytuacji międzynarodowej dalszy rozwój dwustronnych więzi partnerskich w pełni odpowiada interesom narodów Rosji i Węgier" - poinformowano w oświadczeniu Kremla. 

Orban: pokonaliśmy wielu przeciwników, w tym prezydenta Ukrainy

- Odnieśliśmy wielkie zwycięstwo. Tak wielkie, że widać je nawet z księżyca, a już na pewno z Brukseli - oznajmił w niedzielę Viktor Orban.

 

ZOBACZ: Witold Waszczykowski o sojuszu europejskich partii prawicowych: mam nadzieje, że będzie

 

Węgierski premier ocenił, że właśnie podczas tych wyborów koalicja rządząca musiała walczyć z najsilniejszymi wiatrami przeciwnymi: "lewicą w kraju, międzynarodową lewicą dookoła, brukselskimi biurokratami, wszystkimi pieniędzmi i organizacjami (finansisty) Gyoergya Sorosa, międzynarodowymi mediami głównego nurtu, i wreszcie z prezydentem Ukrainy. Nigdy dotąd nie mieliśmy tylu przeciwników na raz".

 

- Nie pozwoliliśmy na powrót haniebnej przeszłości, obroniliśmy niezależność i wolność Węgier, obroniliśmy ich pokój i bezpieczeństwo - ocenił.

dsk/polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie