Niemcy. Prezes Deutsche Bank: odcięcie od gazu doprowadzi do recesji w Niemczech

Biznes
Niemcy. Prezes Deutsche Bank: odcięcie od gazu doprowadzi do recesji w Niemczech
KAROLINA MISZTAL/REPORTER
Fotografia poglądowa. Gaz w butlach

Prezes Deutsche Banku Christian Sewing stwierdził, że odcięcie od rosyjskiego gazu doprowadzi do recesji w Niemczech i pojawienia się zjawiska długoterminowej inflacji - przekazała agencja Bloomberg

Bloomberg zacytował Sewinga, który na poniedziałkowym briefingu prasowym powiedział, że "jeśli doszłoby do embarga na import - a trzeba o tym pamiętać - to moglibyśmy mówić o inflacji, która przynajmniej tymczasowo byłaby dwucyfrowa". Prezes banku przewiduje, że w takim wypadku "na stałe pojawi się zjawisko, którego nie widzieliśmy od 30 lat, czyli inflacja długoterminowa".

Rosyjskie zbrodnie wojenne a niemiecki stosunek do sankcji

Największa gospodarka Europy obecnie zmaga się z "gwałtownie" rosnącą inflacją. Według Sewinga Niemcy staną w obliczu "dalszego pogorszenia sytuacji, jeśli dojdzie do wstrzymania importu lub dostaw rosyjskiej ropy i gazu ziemnego".

 

ZOBACZ: Biuro Bezpieczeństwa Narodowego: narada prezydenta z przedstawicielami rządu ws. Ukrainy

 

Bloomberg zinterpretował wypowiedź Sewinga jako "ostrzeżenie". W niedzielę w internecie zaczęły się pojawiać zdjęcia i materiały wideo przedstawiające masakrę ludności cywilnej z miejscowości Bucza, która została dokonana przez wycofujących się Rosjan. W reakcji na te doniesienia w całej UE zaczęto wzywać do zaostrzenia sankcji przeciwko agresorowi, w tym objęcia nimi ropy i gazu.

Niemcy importują z Rosji 55 proc. gazu ziemnego

Agencja przypomniała, że "inni niemieccy politycy i przedstawiciele wyższej kadry kierowniczej - w tym minister finansów Christian Lindner i prezes ThyssenKrupp Martina Merz - wypowiadali się w podobnych słowach co Sewing". Miało to miejsce przed nagłośnieniem sprawy zbrodni popełnionych w miastach obwodu kijowskiego, w tym w Buczy.

 

ZOBACZ: USA. Biden: potrzebny proces ws. rosyjskich zbrodni w Buczy. To była zbrodnia wojenna

 

Według danych, które niemieckie Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu opublikowało 6 marca br., z Rosji do Niemiec jest importowane 55 proc. ogółu gazu ziemnego

nat / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie