Zełensky zaprasza Merkel i Sarkozy'ego do Buczy. "Niech zobaczą efekt 14 lat polityki ustępstw"

Świat
Zełensky zaprasza Merkel i Sarkozy'ego do Buczy. "Niech zobaczą efekt 14 lat polityki ustępstw"
PAP/EPA/ATEF SAFADI
Ukraińscy żołnierze w odbitej z rąk Rosjan Buczy. W mieście znaleziono dowody rosyjskich zbrodni dokonanych na cywilnych mieszkańcach.

"Zapraszam panią Merkel i pana Sarkozy'ego do odwiedzenia Buczy i zobaczenia, do czego przez 14 lat doprowadziła polityka ustępstw wobec Rosji" - oznajmił w nagraniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wskazał, że dwoje byłych przywódców - Niemiec i Francji - powinno tam pojechać, by "zobaczyć na własne oczy zakatowanych Ukraińców i Ukrainki".

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że zbrodnie wojenne w Buczy i innych ukraińskich miastach podczas rosyjskiej okupacji będą tematem wtorkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. "Zostanie też nałożony nowy pakiet sankcji na Rosję, ale to wszystko za mało" - ocenił polityk.

Zełenski zaprasza Merkel i Sarkozy'ego do Buczy 

- Potrzebne są jeszcze wnioski. Nie tylko w sprawie Rosji, ale też w sprawie politycznego zachowania, które faktycznie pozwoliło temu złu przyjść na naszą ziemię - dodał odnosząc się do zbrodni wojennych na ludności cywilnej ujawnionych w m.in. w ukraińskim mieście Bucza.

 

Przypomniał, że w weekend mija 14. rocznica szczytu NATO w Bukareszcie. - Wtedy była szansa, by zabrać Ukrainę z szarej strefy na wschodzie Europy, z szarej strefy między NATO a Rosją. Szarej strefy, o której w Rosji myśli się, że może w niej robić wszystko, nawet (popełniać) najstraszniejsze zbrodnie wojenne - mówił szef ukraińskiego państwa.

 

Zełenski zarzucił, że w 2008 r. niektórzy politycy z obawy przed Rosją sądzili, że odmawiając Ukrainie członkostwa w NATO, będą mogli zaspokoić Rosję i skłonić ją do szanowania Ukrainy. - W ciągu 14 lat od tej błędnej kalkulacji Ukraina przeżyła rewolucję, osiem lat wojny w Donbasie, a teraz walczymy o życie w najstraszniejszej wojnie w Europie od II wojny światowej - podkreślił Zełensky.

 

ZOBACZ: Media: Niemcy rozważają wydalenie znaczącej liczby rosyjskich dyplomatów

 

Prezydent Ukrainy dodał, że wobec tego zaprasza byłą kanclerz Niemiec Angelę Merkel i byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego do Buczy, by - jak podkreślił - przekonali się, "do czego prowadzi polityka ustępstw wobec Rosji".

 

- Zapraszam panią Merkel i pana Sarkozy'ego do odwiedzenia Buczy i zobaczenia, do czego przez 14 lat doprowadziła polityka ustępstw wobec Rosji - oznajmił. Podkreślił, że dwoje byłych przywódców Niemiec i Francji powinno pojechać do miasta, by "zobaczyć na własne oczy zakatowanych Ukraińców i Ukrainki".

 

Stwierdził też, że naszedł czas, by zrobić wszystko, aby rosyjskie zbrodnie wojenne "były ostatnim przejawem takiego zła na świecie".

Prezydent Ukrainy: Rosjanie zabili i zakatowali setki osób 

W Buczy i innych ukraińskich miastach Rosjanie podczas okupacji zabili i zakatowali setki osób - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu opublikowanym w niedzielę wieczorem w mediach społecznościowych. Co waszej Rosji zrobiło to ukraińskie miasto? - zapytał, zwracając się do agresora.

 

"Setki zabitych ludzi, zakatowanych, rozstrzelanych cywilów. Ciała na ulicach, zaminowane terytorium, zaminowane są nawet ciała zabitych. Wszędzie skutki szabrownictwa..." - wymienił prezydent. "Na naszej ziemi było skoncentrowane zło: zabójcy, kaci, gwałciciele, szabrownicy, którzy nazywają siebie armią. I którzy zasługują tylko na śmierć po tym, co zrobili" - dodał.

 

ZOBACZ: Bucza. Zełenski do matek rosyjskich żołnierzy: zobaczcie, jakich łajdaków wychowałyście

 

Wyraził życzenie, by matka każdego rosyjskiego żołnierza zobaczyła ciała zabitych ludzi w Buczy, Irpieniu, Hostomlu. "Co zrobili, dlaczego ich zabili? Co zrobił mężczyzna, który jechał rowerem po ulicy? Po co torturowali na śmierć zwykłych ludzi w zwykłym mieście? Dlaczego dusili kobiety po tym, jak wyrywali im kolczyki z uszu? Jak można było gwałcić kobiety i zabijać je na oczach dzieci? Znęcać się nad ich ciałami nawet po śmierci? Po co miażdżyli czołgami ciała ludzi? Co zrobiło waszej Rosji ukraińskie miasto Bucza?" - pytał prezydent.

 

Ocenił, że rosyjscy żołnierze zabijali świadomie i z zadowoleniem. Wasza kultura i ludzkie oblicze zginęły wraz z zabitymi Ukraińcami i Ukrainkami - zwrócił się do Rosjan.

Mechanizm międzynarodowej współpracy śledczej

Zełenski poinformował, że na Ukrainie utworzony będzie specjalny mechanizm prawny mający pozwolić na przeprowadzenie śledztwa w sprawie każdej zbrodni popełnionej przez okupantów na terytorium Ukrainy.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Ekspert: Rosja zaplanowała największe ludobójstwo od II wojny światowej

 

Mechanizm ten ma pozwolić na pociągnięcie winnych do odpowiedzialności.

 

Ma on m.in. zakładać współpracę ukraińskich i zagranicznych ekspertów, śledczych, prokuratorów i sędziów.

hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie