Koronawirus w Polsce dzisiaj. Nowe zakażenia, dane Ministerstwa Zdrowia. Poniedziałek, 4 kwietnia

Polska
Koronawirus w Polsce dzisiaj. Nowe zakażenia, dane Ministerstwa Zdrowia. Poniedziałek, 4 kwietnia
Polsat News
Ministerstwo Zdrowia codziennie podaje aktualne dane dot. zachorowań na COVID-19

Mamy 493 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Jak informuje resort zdrowia nie odnotowano żadnych zgonów. 32 przypadki to ponowne zakażenia. Tydzień temu odnotowano 2368 zakażeń oraz jeden zgon.

Nowe przypadki dotyczą województw: mazowieckiego (89), śląskiego (52), lubelskie (50), dolnośląskiego (41), małopolskiego (39), łódzkiego (38), wielkopolskiego (30), zachodniopomorskiego (24), podkarpackiego (22), pomorskiego (21), świętokrzyskiego (17), podlaskiego (13), warmińsko-mazurskiego (13), opolskiego (11), lubuskiego (8), kujawsko-pomorskiego (4).

 

21 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

 

Z powodu nie zmarła żadna osoba. Żadna osoba nie zmarła też z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

 

Liczba zakażonych koronawirusem od początku pandemii wzrosła do 5 970 114. Do tej pory zmarło 115 345 osob. 

 

Ostatniej doby wykonano 10 337 testów na obecność koronawirusa. 

Ile szczepień wykonano?

Do tej pory w Polsce wykonano 53 976 007 szczepień, w tym 1 145 ostatniej doby. 

 

W pełni zaszczepionych jest 22 366 876 osób. 

 

Dawką przypominającą zaszczepiono 11 510 317 osób, w tym 223 305 trzecią dawką. 

MZ zmieniło sposób prezentowania danych o epidemii

Ministerstwo Zdrowia zmieniło sposób prezentowania informacji o epidemii. Od soboty codzienne raporty zawierają mniej danych.

 

- Nie ma już instytucji kwarantanny. Ostatnie osoby wychodzą z kwarantanny nałożonej do minionej niedzieli. Od piątku nie można wykonać testu inaczej niż na zlecenie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, więc utrzymywanie pozycji zleceń z POZ przestaje mieć sens. Z racji tego, że testy w POZ to będą wyłącznie testy antygenowe nie ma powodu, by utrzymywać w raportach podział na testy genowe i antygenowe - mówił rzecznik MZ.

 

Jak dodał, od piątku przestały też funkcjonować oddziały i szpitale covidowe, więc nie będzie bieżących raportów o zajętych łóżkach covidowych, bo ich po prostu już nie ma. Raz w tygodniu poinformujemy jednak, ilu mamy pacjentów z COVID-19 w szpitalach.

Nowe zasady dotyczące testów na koronawirusa

Od 1 kwietnia w aptece i punkcie wymazowym nie ma już możliwości wykonania bezpłatnego testu antygenowego. O zleceniu takiego testu zdecyduje lekarz. Natomiast na test PCR skieruje pacjenta, jeśli uzna to za konieczne, przed przyjęciem do szpitala, Równocześnie zniknęła możliwość samodzielnego umówienia się na test PCR.

 

"Od 1 kwietnia br. testy antygenowe nie będą realizowane w aptekach oraz punktach wymazowych. Testy antygenowe będą mogły być wykorzystywane w diagnostyce prowadzonej przez lekarza POZ" - zaznaczyło biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia.

 

Wcześniej, bo od poniedziałku 28 marca, przestał obowiązywać wymóg wykonania testu przed wyjazdem do sanatorium lub przed przyjęciem do szpitala.

mad/dsk/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie