Koronawirus w Polsce dzisiaj. Nowe zakażenia, dane Ministerstwa Zdrowia, 3 kwietnia

Polska
Koronawirus w Polsce dzisiaj. Nowe zakażenia, dane Ministerstwa Zdrowia, 3 kwietnia
Polsat News
Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze informacje o liczbie zakażeń.

Mamy 557 nowych przypadków (w tym 57 ponownych) zakażenia koronawirusem - podało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarły 2 osoby. Tydzień temu odnotowano 3494 zakażenia oraz 12 zgonów.

Nowe zakażenia dotyczą województw:

mazowieckiego (82), śląskiego (62), dolnośląskiego (59), małopolskiego (47), wielkopolskiego (43), lubelskiego (35), łódzkiego (34), pomorskiego (30), świętokrzyskiego (29), podkarpackiego (28), zachodniopomorskiego (24), opolskiego (18), kujawsko-pomorskiego (15), podlaskiego (13), warmińsko-mazurskiego (12), lubuskiego (5).

 

21 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

 

1 osoba zmarła z powodu COVID-19 oraz 1 osoba zmarła z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Liczba zakażonych koronawirusem 5 969 621/ 115 345 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Ile szczepień wykonano?

Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 53 mln 973 tys. 903 szczepionek – wynika z najnowszych danych opublikowanych w niedzielę na stronach rządowych.

 

W Polsce dostępne są szczepionki dwudawkowe firm Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Novavax i jednodawkowa szczepionka Johnson & Johnson.

 

W pełni zaszczepiono 22 mln 365 tys. 724 osoby. Podano też 11 mln 509 tys. 518 dawek przypominających.

 

Łącznie do Polski dostarczono 107 mln 707 tys. 90 dawek, z których 55 mln 974 tys. 230 dotarło do punktów szczepień. Zutylizowano 788 tys. 420 dawek.

 

Po podaniu ponad 53,97 mln dawek zgłoszono 18 tys. 564 niepożądane odczyny. Większość z nich była łagodna, objawiająca się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia. Inne odczyny – poza łagodnymi – jakie zanotowano, to m.in. ból głowy, omdlenie, duszność, gorączka i zawroty głowy.

 

Ministerstwo Zdrowia zmieniło sposób prezentowania danych o epidemii

Ministerstwo Zdrowia zmieniło sposób prezentowania informacji o epidemii. Od soboty codzienne raporty zawierają mniej danych.

 

Już od soboty nasze raporty będą zawierać trochę mniej danych. Nie ma już przecież instytucji kwarantanny. Ostatnie osoby wychodzą z kwarantanny nałożonej do minionej niedzieli. Od piątku nie można wykonać testu inaczej jak na zlecenie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, więc utrzymywanie pozycji zleceń z POZ przestaje mieć sens. Z racji tego, że testy w POZ to będą wyłącznie testy antygenowe nie ma powodu, by utrzymywać w raportach podział na testy genowe i antygenowe - mówił rzecznik MZ.

 

Jak dodał, od piątku przestały też funkcjonować oddziały i szpitale covidowe, więc nie będzie bieżących raportów o zajętych łóżkach covidowych, bo ich po prostu już nie ma. Raz w tygodniu poinformujemy jednak, ilu mamy pacjentów z COVID-19 w szpitalach.

Od 1 kwietnia zmiany w zasadach zlecania i wykonywania testów na koronawirusa

Od 1 kwietnia w aptece i punkcie wymazowym nie ma już możliwości wykonania bezpłatnego testu antygenowego. O zleceniu takiego testu zdecyduje lekarz. Natomiast na test PCR skieruje pacjenta, jeśli uzna to za konieczne, przed przyjęciem do szpitala, Równocześnie zniknęła możliwość samodzielnego umówienia się na test PCR.

 

"Od 1 kwietnia br. testy antygenowe nie będą realizowane w aptekach oraz punktach wymazowych. Testy antygenowe będą mogły być wykorzystywane w diagnostyce prowadzonej przez lekarza POZ" - zaznaczyło biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia.

 

Wcześniej, bo od poniedziałku 28 marca, przestał obowiązywać wymóg wykonania testu przed wyjazdem do sanatorium lub przed przyjęciem do szpitala.

msl / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie