Wybory na Węgrzech. Sondażowe wyniki wskazują na zwycięstwo Viktora Orbana

Świat
Wybory na Węgrzech. Sondażowe wyniki wskazują na zwycięstwo Viktora Orbana
PAP/EPA/BENKO VIVIEN CHER / HUNGARIAN PM PRESS OFFICE HANDOUT
Viktor Orban

W niedzielę wieczorem zakończyło się głosowanie w węgierskich wyborach parlamentarnych. Według sondażu dla RTL Klub, koalicja Fideszu Viktora Orbana i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) zdobyła 49 proc. głosów, a opozycja - 41 proc. Wstępne wyniki wyborów mają być znane przed północą z niedzieli na poniedziałek.

Lokale wyborcze były otwarte od godz. 6 do 19. Wiadomo już, że frekwencja wyniosła 62,92 proc. o godz 17. 

 

Węgrzy wybierali 199-osobowy parlament. 106 deputowanych jest wyłanianych w jednoosobowych okręgach wyborczych, zaś pozostałe mandaty są rozdzielane z list krajowych wśród partii, które uzyskają ponad 5 proc. głosów, zgodnie z systemem d’Hondta.

 

ZOBACZ: Ukraina. Zełenski: Orban zgubił swoją uczciwość w kontaktach z Moskwą

 

Opublikowany sondaż RTL Klub wskazuje na wygraną rządzącej koalicji Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej. Partia Viktora Orbana zdobywa 49 proc. głosów, opozycja - 41 proc. 

 

Nie jest to jednak sondaż exit poll, których na Węgrzech nie można przeprowadzać.

 

RTL Klub to jedna z dwóch najpopularniejszych na Węgrzech stacji telewizyjnych, niezależna od władz.

Wybory na Węgrzech i referendum

Sondaże przedwyborcze prognozowały, że oprócz koalicji rządzącej, złożonej z Fideszu premiera Viktora Orbana i KDNP, próg wyborczy przekroczy tylko sojusz zjednoczonej opozycji, skupiający lewicową Koalicję Demokratyczną, narodowy Jobbik, liberalne Momentum, lewicowo-liberalny Dialog, lewicowo-ekologiczną partię Polityka Może Być Inna oraz Węgierską Partię Socjalistyczną.

 

Osoby mieszkające za granicą i zameldowane na Węgrzech mogły głosować w przedstawicielstwach dyplomatycznych pod warunkiem zarejestrowania się do udziału w wyborach, co uczyniło prawie 66 tys. osób.

 

W wyborach mogli też uczestniczyć obywatele węgierscy z państw ościennych, którzy zarejestrowali się w Narodowym Biurze Wyborczym. Mogli oni głosować listownie na listy partyjne. Tym razem było ich zarejestrowanych ponad 456 tys. Tradycyjnie ponad 90 proc. z nich głosuje na Fidesz-KDNP.

 

Jednocześnie z wyborami odbywało się referendum w sprawie ustawy o ochronie dzieci, zgodnie z którą szkolne zajęcia podejmujące kwestie seksualności nie mogą propagować zmiany płci ani homoseksualizmu, a państwo ma chronić prawo dziecka do zachowania tożsamości odpowiadającej płci w chwili urodzenia. Z powodu ustawy Komisja Europejska wszczęła postępowanie o naruszenie prawa unijnego przeciwko Węgrom "w związku z naruszeniem praw podstawowych osób LGBTIQ".

 

Wstępne wyniki wyborów mają być znane przed północą z niedzieli na poniedziałek. Wyniki w jednomandatowych okręgach wyborczych zostaną ustalone po przeliczeniu głosów oddanych listownie i w przedstawicielstwach zagranicznych, co może potrwać kilka dni.

ml / polsatnews.pl/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie