Koronawirus w Polsce dzisiaj. Nowe zakażenia, dane Ministerstwa Zdrowia, 2 kwietnia

Polska
Koronawirus w Polsce dzisiaj. Nowe zakażenia, dane Ministerstwa Zdrowia, 2 kwietnia
Polsat News
Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze informacje o liczbie zakażeń.

Mamy 2103 nowe przypadki (w tym 190 ponownych) zakażenia koronawirusem - podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 96 osób. Tydzień temu odnotowano 6633 zakażeń oraz 119 zgonów.

Nowe zakażenia dotyczą województw: mazowieckiego (460), dolnośląskiego (197), małopolskiego (167), śląskiego (163), lubelskiego (152), wielkopolskiego (143), zachodniopomorskiego (115), łódzkiego (112), pomorskiego (110), kujawsko-pomorskiego (91), podkarpackiego (84), świętokrzyskiego (69), lubuskiego (68), opolskiego (51), podlaskiego (38), warmińsko-mazurskiego (36).

 

47 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

 

28 osób zmarło z powodu COVID-19, 68 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

 

Ministerstwo Zdrowia zmieni sposób prezentowania danych o epidemii

Ministerstwo Zdrowia zmieni sposób prezentowania informacji o epidemii. Od soboty codzienne raporty będą zawierały mniej danych – powiedział rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz

 

 

Już od soboty nasze raporty będą zawierać trochę mniej danych. Nie ma już przecież instytucji kwarantanny. Ostatnie osoby wychodzą z kwarantanny nałożonej do minionej niedzieli. Od piątku nie można wykonać testu inaczej jak na zlecenie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, więc utrzymywanie pozycji zleceń z POZ przestaje mieć sens. Z racji tego, że testy w POZ to będą wyłącznie testy antygenowe nie ma powodu, by utrzymywać w raportach podział na testy genowe i antygenowe - mówił rzecznik MZ.

 

Jak dodał, od piątku przestały też funkcjonować oddziały i szpitale covidowe, więc nie będzie bieżących raportów o zajętych łóżkach covidowych, bo ich po prostu już nie ma. Raz w tygodniu poinformujemy jednak, ilu mamy pacjentów z COVID-19 w szpitalach.

Od 1 kwietnia zmiany w zasadach zlecania i wykonywania testów na koronawirusa

Od 1 kwietnia w aptece i punkcie wymazowym nie ma już możliwości wykonania bezpłatnego testu antygenowego. O zleceniu takiego testu zdecyduje lekarz. Natomiast na test PCR skieruje pacjenta, jeśli uzna to za konieczne, przed przyjęciem do szpitala, Równocześnie zniknęła możliwość samodzielnego umówienia się na test PCR.

 

"Od 1 kwietnia br. testy antygenowe nie będą realizowane w aptekach oraz punktach wymazowych. Testy antygenowe będą mogły być wykorzystywane w diagnostyce prowadzonej przez lekarza POZ" - zaznaczyło biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia.

 

Wcześniej, bo od poniedziałku 28 marca, przestał obowiązywać wymóg wykonania testu przed wyjazdem do sanatorium lub przed przyjęciem do szpitala.

msl/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie