Wojna w Ukrainie. Squad303: robimy to, czego nie mogą zrobić rządy państw demokratycznych

Technologie
Wojna w Ukrainie. Squad303: robimy to, czego nie mogą zrobić rządy państw demokratycznych
Polsat News
"Celem naszego projektu nie jest ani obrażanie, ani atakowanie Rosjan"

Celem naszego projektu jest zbudowanie kanałów komunikacji z mieszkańcami Rosji, którzy zostali niedługo po wybuchu wojny odcięci od zagranicznych mediów i mediów społecznościowych, z których mogli dowiedzieć się jak wygląda konflikt w Ukrainie - mówi w Polsat News jeden z członków grupy hakerskiej Squad303.

Squad303 stworzył narzędzie, które pozwala użytkownikom z całego świata wysyłać wiadomości na losowe rosyjskie numery telefonów, by przekazywać informacje na temat tego, co dzieje się w Ukrainie.

 

- Wiadomości można wysyłać w tej chwili poprzez SMS, WhatsApp, email, można też dzwonić, za chwilę dołożymy kolejne funkcjonaliści - wyjaśnia członek grupy. Jak dodaje, postawy osób, które odpowiadają na wiadomości, są różne.

 

- Mamy ludzi, którzy są agresywni, czasem są to żołnierze, którzy biorą udział w konflikcie. Ale w ich przypadku to ciągle ma sens, bo to wywieranie presji. Wiele osób wchodzi w dialog, chcąc dowiedzieć się, jaka jest prawda i to jest ta bardzo istotna dla nas grupa. Ostatnią interesującą grupą są osoby, które już wiedzą jak wygląda ta sytuacja i przeciwstawiają się polityce rosyjskiego rządu - wyjaśnia rozmówca Polsat News.

Jaki jest cel projektu?

- Długoterminowym celem tego projektu jest dostarczenie wiedzy i prawdy o sytuacji w Ukrainie po to, żeby wzmocnić wszystkich, którzy chcą przeciwstawić się Putinowi i władzy na Kremlu, a z drugiej strony tych wahających się, nieprzekonanych, nakierować na właściwe tory, opowiedzieć im, jak jest naprawdę - mówi w rozmowie z Polsat News jeden z członków Squad303.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Hakerzy Anonymous: to my przerwaliśmy przemówienie Putina

 

Jak dodaje, chodzi również o wywarcie presji na tych, którzy wiedzą jak wygląda sytuacja, a być może sami uczestniczą w działaniach wojennych. - Niech wiedzą, że ludzie z całego świata chcą się zaangażować, że cały świat potępia ten konflikt i niczym nieuzasadnioną agresję Kremla na terytorium niepodległego państwa - powiedział.

 

WIDEO - Squad303: robimy to, czego nie mogą zrobić rządy państw demokratycznych

 

"Anonymous robi to, czego nie mogą zrobić rządy państw demokratycznych"

- Anonymous robi to, czego nie mogą zrobić rządy państw demokratycznych, które nie mogą zatrudnić hakerów, ani zbudować farm trolli. Anonymous może to robić. Anonymous rozumiany jako tysiące ludzi z całego świata, którzy z własnej woli, bez żadnego wynagrodzenia, stali się stroną tego konfliktu, która wspiera mieszkańców Ukrainy, ale też naród rosyjski, tę jego część, która chce wolności, chce demokracji - mówi członek grupy Squad303.

 

Jak dodał, współpraca w ramach Anonymous jest czymś "zupełnie niezwykłym". - Nasz projekt nie udałby się w takiej skali, gdyby nie Anonymous. W bardzo różnych działaniach udowodnili nam, że możemy na nich liczyć bez względu na porę dnia i nocy, kiedy stajemy przed jakimiś wyzwaniami technologicznymi, chociażby w obliczu ataków rosyjskich hakerów w naszą infrastrukturę, które trwają nieustająco od drugiego dnia trwania tego projektu - mówi rozmówca Polsat News.

pgo/msl / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie