Agresja na Ukrainę. Wywiad: Rosjanie wycofują wojska w części obwodu kijowskiego

Świat
Agresja na Ukrainę. Wywiad: Rosjanie wycofują wojska w części obwodu kijowskiego
Facebook/Генеральний штаб ЗСУ
Zniszczony rosyjski czołg w Ukrainie

Siły rosyjskie kontynuują częściowe wycofywanie wojsk w północnej części obwodu kijowskiego – poinformował w piątek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Dodano, że w ciągu ostatniej doby armia ukraińska odparła wrogich 7 ataków.

"Zauważa się dalsze częściowe wycofywanie pododdziałów rosyjskich wojsk okupacyjnych na północy obwodu kijowskiego w kierunku granicy państwowej z Republiką Białoruś" – oznajmił sztab.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Żołnierze odmówili udziału w walkach w Ukrainie. "Chcieli żebyśmy zginęli"

 

Stwierdzono również ruch mieszanych kolumn rosyjskiego sprzętu wojskowego, w których skład wchodzą również cywilne środki transportu, takie jak ciężarówki czy autobusy skradzione przez okupantów podczas zajmowania ukraińskich terytoriów. Wywożony jest także inny skradziony majątek ruchomy.

 

"Na zajętych terenach wróg nadal dopuszcza się bezprawnych działań"

Sztab poinformował, że w ciągu ostatniej doby armia ukraińska odparła 7 ataków na kierunku donieckim i ługańskim. Zniszczono 3 rosyjskie czołgi, 2 transportery opancerzone, 2 samochody i 2 systemy artyleryjskie, jak również samolot bezzałogowy Orłan-10.

 

Sztab podkreśla, że na zajętych terenach wróg nadal dopuszcza się bezprawnych działań, takich jak ograniczanie ruchu cywilów czy wykorzystywanie mieszkań do kwaterowania własnych żołnierzy. Trwają grabieże i przemoc wobec obywateli Ukrainy. W niektórych miejscach okupanci próbują zmusić ukraińskie firmy do przejścia na rozliczenie w rosyjskich rublach.

mst/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie