Wojna w Ukrainie. Paweł Szefernaker: Uchodźcy mogą wyjechać do Wielkiej Brytanii. Dostaną alerty RCB

Polska
Wojna w Ukrainie. Paweł Szefernaker: Uchodźcy mogą wyjechać do Wielkiej Brytanii. Dostaną alerty RCB
PAP/Łukasz Gągulski
Wiceminister Paweł Szefernaker po spotkaniach z przedstawicielami władz Wielkiej Brytanii

Uchodźcy z Ukrainy otrzymają na telefony komórkowe zalogowane w Polsce alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa z informacją o możliwości pobytu w Wielkiej Brytanii – zapowiedział wiceminister spraw wewnętrznych Paweł Szefernaker.

W piątek w Krakowie odbyło się spotkanie wiceministrów SWiA Pawła Szefernakera i Bartosza Grodeckiego z przedstawicielami Komisji Spraw Zagranicznych Izby Gmin Wielkiej Brytanii. Tematem rozmowy była pomoc dla uchodźców z Ukrainy.

 

- Przedstawiciele rządu Wielkiej Brytanii poprosili, aby w najbliższych dniach za pomocą alertu RCB wysłać wiadomość do wszystkich osób zalogowanych na ukraińskich telefonach w Polsce z informacją o ofercie rządu brytyjskiego i gdzie można się z nią zapoznać – powiedział wiceszef MSW podczas konferencji prasowej.

 

ZOBACZ: To kara za wspieranie Putina! Anonymous dobrali się do reżimu Łukaszenki i otoczenia Ławrowa

 

Uchodźcy z Ukrainy nie będą się musieli udawać po wizy do ambasad lub konsulatów brytyjskich. Po akceptacji wniosków przez stronę brytyjska wizy będą im wydawane na brytyjskich lotniskach.

 

Szefernaker zaznaczył, że wszyscy, którzy będą chcieli otrzymać w tych miejscach ofertę pobytu w Wielkiej Brytanii, otrzymają informację w językach angielskim, ukraińskim i polskim o tym, jak legalnie przebywać w Wielkiej Brytanii, jeżeli jest się uchodźcą wojennym z Ukrainy.

Brytyjczycy przygotowali trzyletni program pobytu dla uchodźców

Wiceminister MSWiA Bartosz Grodecki poinformował, że Wielka Brytania przygotowała trzyletni program pobytu dla uchodźców z Ukrainy i członków ich rodzin, którzy zamierzają się osiedlić w tym kraju.

 

Grodecki podkreślił, że oferty pomocy przygotowywane przez inne państwa dla uchodźców z Ukrainy muszą być ofertami dedykowanymi. Uciekinierzy wojenni muszą wiedzieć, dokąd jadą, gdzie będą pracować, jak długo mogą pozostać w tych krajach i czy będą objęci opieką medyczną oraz czy ich dzieci będą chodzić do szkoły.

 

ZOBACZ: Groźby wobec NATO i Polski. Ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders: traktujemy je poważnie

 

Szefernaker dodał, że strona polska od samego początku podkreślała to, jak ważne jest, aby inne państwa Europy Zachodniej przedstawiły ofertę dla uchodźców z Ukrainy.

 

- I ta oferta jest z Wielkiej Brytanii. My się bardzo cieszymy, ponieważ te spotkania wskazują na to, że Brytyjczycy przygotowali konkretną ofertę dla uchodźców - powiedział.

Szefernaker: musimy czuć wsparcie, solidarność europejskich państw

Po spotkaniu wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker zaznaczył, że Wielka Brytania odpowiada na polską propozycję przedstawienia uchodźcom z Ukrainy konkretnych ofert w innych państwach Europy Zachodniej niż Polska.

 

- To nie jest tak, że uchodźcy, którzy jadą z Polski dalej, z Europy Zachodniej mają ofertę z każdego państwa. Brakuje tych ofert, brakuje konkretów związanych z przygotowaniem innych państw, a Wielka Brytania jest przygotowana na tyle, że otrzymaliśmy od ambasador Wielkiej Brytanii konkretne materiały rządu brytyjskiego, które będą przekazywane uchodźcom w punktach recepcyjnych i w punktach zbiorowego zamieszkania Ukraińców w Polsce - mówił Szefernaker.

 

- Jeżeli mamy kompleksowo przygotowywać się na kolejne miesiące pomocy Ukraińcom, a przygotowujemy się w ramach resortów edukacji, zdrowia, także polityki społecznej (...) to musimy czuć także takie wsparcie, solidarność europejskich państw i na pewno po tych spotkaniach możemy jasno powiedzieć, że Wielka Brytania solidarnie z Polską chce przyjąć uchodźców - zaznaczył.

 

mst//PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie