Wojna w Ukrainie. Rosjanie użyli pocisków fosforowych, raniąc 11 osób, w tym 4 dzieci

Świat
Wojna w Ukrainie. Rosjanie użyli pocisków fosforowych, raniąc 11 osób, w tym 4 dzieci
Telegram/Pawło Kyryłenko
Pocisk fosforowy

W trzech miejscowościach obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy rosyjscy żołnierze ponownie użyli pocisków fosforowych, raniąc 11 mieszkańców miejscowości Marjinka, w tym czworo dzieci - poinformował w czwartek na Telegramie gubernator obwodu Pawło Kyryłenko.

"Jedenastu rannych cywilów z hromady marjinskiej, w tym czworo dzieci, przewieziono do szpitala w mieście Kurachowe" - napisał Kyryłenko.

 

 

Gubernator nawoływał także do ewakuacji cywilów z miejscowości przyfrontowych. Jak podkreślił, ewakuacja jest tymczasowa, a najważniejsze jest ratowanie życia.

 

ZOBACZ: Wojna z Ukrainą. Rosja szykuje się do tworzenia administracji okupacyjnej na zajętych terytoriach

 

Kyryłenko przekazał w środę, że wojska rosyjskie używają amunicji fosforowej do ostrzeliwania miejscowości na linii frontu w obwodzie donieckim. Amunicja fosforowa została zakazana przez Konwencję Genewską z 1977.

Dzieci padają ofiarami rosyjskiej agresji

"Wedle stanu na dzień 31 marca o godz. 8 rano, zgodnie z danymi jednolitego rejestru dochodzeń przedprocesowych i innych źródeł, od momentu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło 148 dzieci, a 232 zostało rannych" - napisała na Telegramie rzeczniczka praw obywatelskich Ukrainy Ludmyła Denysowa. 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Straż Graniczna: od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 2,393 mln osób

 

Według danych ONZ ponad 2 miliony dzieci zostało zmuszonych do ucieczki z kraju.

 

Jak podkreśliła rzeczniczka, ustalenie rzeczywistej liczby zabitych i rannych dzieci nie jest możliwe ze względu na to, że w ukraińskich miastach nieustannie toczą się walki z rosyjskim wojskiem.

 

 

 

 

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie