Wojna w Ukrainie. Straż Graniczna: od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 2,393 mln osób

Polska
Wojna w Ukrainie. Straż Graniczna: od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 2,393 mln osób
Straż Graniczna
Przejście graniczne z Ukrainą

Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 2,393 mln osób - poinformowała w czwartek na Twitterze Straż Graniczna. W środę funkcjonariusze SG odprawili 25,5 tys. podróżnych, czyli o 14 proc. więcej niż we wtorek.

Straż Graniczna przedstawiła na Twitterze najnowsze dane dotyczące przekroczenia granicy polsko-ukraińskiej. Jak wskazano, od początku wojny z Ukrainy do Polski wjechało 2,393 mln osób.

 

ZOBACZ: Wojna z Ukrainą. Rosja szykuje się do tworzenia administracji okupacyjnej na zajętych terytoriach

 

"Wczoraj tj.30.03 funkcjonariusze SG odprawili 25,5 tys. podróżnych - to wzrost o 14 proc. w porównaniu z dniem wcześniejszym (22,4 tys.). Dzisiaj do godz. 07.00 rano 4,5 tys.-spadek o 5 proc." - przekazała SG.

 

 

Granicę w przeciwnym kierunku od 24 lutego przekroczyło 391 tys. osób. 

2 mld ludzi żyje na obszarach objętych konfliktami zbrojnymi

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział w środę, że czwarta część światowej populacji - dwa miliardy ludzi - żyje obecnie na obszarach objętych konfliktami zbrojnymi. Jak dodał, świat stoi w obliczu największej liczby gwałtownych konfliktów od zakończenia II wojny światowej w 1945 roku.

 

Guterres wymienił w swym wystąpieniu konflikty w Jemenie, Syrii, Birmie, Sudanie, Haiti, afrykańskim Sahelu oraz wojnę na Ukrainie.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosjanie przerzucają wojsko spod Kijowa i Czernihowa do Donbasu

 

Zwracając się do Komisji Budowania Pokoju Organizaji Narodów Zjednoczonych, Guterres podkreślił, że w zeszłym roku 84 mln ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia domów z powodu konfliktów, przemocy i łamania praw człowieka. Według ONZ w tym roku z samej tylko Ukrainy, po agresji Rosji na ten kraj, uciekły 4 mln ludzi, a kolejne 6,5 mln zostało przesiedlonych w obrębie kraju.

 

- Co najmniej 274 mln ludzi będzie (w tym roku) potrzebowało pomocy humanitarnej – przywołał szacunki ONZ Guterres.

 

W opinii Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej stanowi to wzrost o 17 proc. w stosunku do roku 2021. Koszty wsparcia sięgać mają 41 mld dolarów.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie