Rosja. Putin podpisał dekret, nakazujący zagranicznym klientom płatności za gaz w rublach

Świat
Rosja. Putin podpisał dekret, nakazujący zagranicznym klientom płatności za gaz w rublach
Zdjęcie ilustracyjne fot. stockvault
Zagraniczni kontrahenci mają wpłacać walutę, w której płatności przewiduje kontrakt gazowy na specjalne konto walutowe w Gazprombanku

Od 1 kwietnia zagraniczni kontrahenci z "nieprzyjaznych państw" będą musieli płacić za dostawy gazu ziemnego z Rosji w rublach; w przeciwnym razie eksport surowca z Rosji zostanie wstrzymany - stanowi dekret wydany w czwartek przez prezydenta Władimira Putina. PGNiG nie komentuje dekretu Putina.

Nabywcy gazu z państw prowadzących "nieprzyjacielską działalność" wobec Rosji będą musieli otworzyć specjalne konta rublowe, obsługiwane przez kontrolowany przez Kreml Gazprombank. Następnie bank ten ma sprzedawać zagraniczną walutę na moskiewskiej giełdzie MICEX, wymieniając ją na ruble i regulować w tych rublach płatności za gaz.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosja: przelewy z zagranicy będą wypłacane tylko w rublach

 

- Jeżeli takie płatności nie zostaną dokonane, uznamy to za złamanie zapisów kontraktowych ze wszystkimi konsekwencjami - powiedział Putin.

 

W dekrecie przewidziano jednak wyjątek, na podstawie którego zagraniczni kontrahenci będą mogli "ominąć" opłaty w rublach. Warunkiem jest uzyskanie specjalnego zezwolenia Komisji Rządu Federacji Rosyjskiej ds. Inwestycji Zagranicznych.

PGNiG nie komentuje dekretu Putina

"PGNiG nie może komentować deklaracji politycznych ani udzielać szczegółowych informacji na temat zapisów umów z kontrahentami. Kontrakt pomiędzy PGNiG a Gazprom obowiązuje do końca 2022 r., PGNiG pozostaje w bieżącym kontakcie z kontrahentem" - przekazała spółka w czwartkowym oświadczeniu.

 

Od 5 marca na rosyjskiej liście "nieprzyjaznych państw" znajdują się m.in. wszystkie kraje Unii Europejskiej (a więc również Polska), Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, Australia, Norwegia, Szwajcaria, Japonia i Korea Południowa.

nb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie