Wojna w Ukrainie. Zarzuty Kijowa wobec Mińska. Białoruś zaprzecza swojemu udziałowi w konflikcie

Świat
Wojna w Ukrainie. Zarzuty Kijowa wobec Mińska. Białoruś zaprzecza swojemu udziałowi w konflikcie
Kremlin.ru
Manewry rosyjsko-białoruskie, zdj. ilustracyjne

Władze Białorusi zaprzeczają, jakoby brały udział w wojnie, udostępniając jednocześnie swoje terytorium, lotniska i sieci transportowe dla wojsk rosyjskich - zarzucił w środę Mińskowi ukraiński sztab generalny w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

"Samozwańcze władze Republiki Białorusi nadal zaprzeczają, jakoby brały udział w wojnie przeciwko Ukrainie. Jednocześnie udostępniają swoje terytorium, lotniska, sieci transportowe i miejsca wyrzutni pocisków samosterujących i rakiet balistycznych dla wojsk rosyjskich. Zgodnie z międzynarodowymi aktami prawnymi, za agresora można uznać >>państwo, które udostępnia swoją przestrzeń powietrzną, swoje terytorium dla uderzeń na państwo trzecie<<" - podkreśliło ukraińskie dowództwo.

 

"Republika Białorusi zapewnia także rosyjskim okupantom możliwość korzystania z sieci placówek ochrony zdrowia na swoim terytorium. W ostatnich dniach odnotowuje się przybywanie do miejscowości Narowla w obwodzie homelskim dużej liczby rannych rosyjskich wojskowych" - podał sztab.

 

Białoruś poinformowała o manewrach 

Na poligonie Hoża w obwodzie grodzieńskim, w pobliżu granicy z Polską i Litwą, rozpoczęły się we wtorek manewry taktyczne, w których uczestniczy batalion pancerny – podało ministerstwo obrony. Resort poinformował też o sztabowych ćwiczeniach logistycznych.

 

"Na poligonie Hożskim rozpoczęło się batalionowe ćwiczenie taktyczne ze strzelaniem bojowym z udziałem samodzielnego gwardyjskiego batalionu czołgów 6. Samodzielnej Gwardyjskiej Brygady Zmechanizowanej Zachodniego Dowództwa Operacyjnego Białorusi" – podano we wtorek w komunikacie.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Sztab generalny: Rosja przenosi jednostki na Białoruś, by dokonać rotacji wojsk

 

Resort poinformował też, że w dniach 29-30 marca odbywają się manewry sztabowe w zakresie "organizacji logistyki i zaopatrzenia w trakcie działań zbrojnych". Media niezależne zwracają uwagę, że ćwiczenie odbywa się na tle "błędów w logistyce i zaopatrzeniu rosyjskiej armii w trakcie działań zbrojnych na Ukrainie".

ap/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie