Wojna w Ukrainie. Dziennikarz agencji UNIAN przetrzymywany przez Rosjan

Świat
Wojna w Ukrainie. Dziennikarz agencji UNIAN przetrzymywany przez Rosjan
Facebook/Medialna Inicjatywa na rzecz Praw Człowieka

Dziennikarz ukraińskiej agencji informacyjnej UNIAN Dmytro Hyliuk jest przetrzymywany przez rosyjskich wojskowych - podała w poniedziałek organizacja pozarządowa Medialna Inicjatywa na rzecz Praw Człowieka.

Na początku o zaginięciu dziennikarza poinformowali jego współpracownicy, którzy nie mogli się z nim skontaktować. Później informację o jego zatrzymaniu potwierdzili sąsiedzi, którzy twierdzą, że widzieli, jak Hyliuka zatrzymali wojskowi w rosyjskich mundurach - czytamy w komunikacie. Według mieszkańców sąsiedniej wsi Hyliuk jest przetrzymywany w budynku jednego z przedsiębiorstw w miejscowości Dymer. Tam widziało go kilku uwolnionych mężczyzn.

 

"Trzymają go, tak jak innych, z rękoma zaklejonymi taśmą i z zasłoniętymi oczami" - przekazano.

Nie pierwszy taki przypadek

Według organizacji prawdopodobna przyczyna zatrzymania dziennikarza to jego rozmowa z ukraińskimi wojskowymi i pracownikami organów ścigania.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. W Irpieniu zginął amerykański dziennikarz

 

Organizacja podała na stronie, że dziennikarza porwano najpewniej 4 marca we wsi Kozarowyczi w obwodzie kijowskim. W przeddzień zniknięcia mężczyzna napisał na Facebooku, że jego miejscowość znalazła się pod rosyjską okupacją.

 

Podkreślono, że to nie pierwszy przypadek zatrzymania i porywania dziennikarzy, aktywistów i przedstawicieli lokalnych władz przez rosyjskich wojskowych. 

 

dk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie