MSZ ws. misji na Ukrainie: propozycja pozostaje do dyspozycji

Polska
MSZ ws. misji na Ukrainie: propozycja pozostaje do dyspozycji
PAP/Paweł Supernak

Propozycja misji pokojowej pozostaje do dyspozycji naszych ukraińskich przyjaciół - powiedział rzecznik MSZ Łukasz Jasina. - Zgadzamy się z prezydentem Ukrainy, (...) też nie chcemy, by na Ukrainie trwał długi, zamrożony konflikt - dodał Jasina. Odniósł sie w ten sposób do słów Wołodymyra Zełenskiego ws. propozycji misji pokojowej NATO w Ukrainie, którą przedstawił Jarosław Kaczyński.

Prezydent Ukrainy podczas rozmowy z rosyjskimi niezależnymi mediami był pytany o sformułowaną przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego propozycję zorganizowania misji pokojowej na Ukrainie.

 

Zełenski powiedział, że wprowadzenie sił pokojowych na Ukrainę jest pomysłem Polski i że "na razie nie do końca rozumie" tę propozycję. - Na spotkaniu z polskimi kolegami wyjaśniłem, że nie jest nam potrzebny zamrożony konflikt na terytorium naszego państwa - zaznaczył Zełenski.

"Też nie chcemy zamrożenia konfliktu"

Rzecznik polskiego MSZ odnosząc się wywiadu udzielonego przez Zełenskiego, zauważył, że "całość tego wywiadu jest nieco bardziej skomplikowana". Jak wskazał, Zełenski mówił, że nie chciał mieć zamrożonego konfliktu na Ukrainie. - Ja myślę, że całkowicie się zgadzamy z prezydentem Zełenskim i z jego zdefiniowaniem tej sprawy, bo też nie chcemy, aby ten konflikt na Ukrainie trwał długo, był zamrożony i żeby nie można było ukraińskiego społeczeństwa przed nim ratować - mówił Łukasz Jasina.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Biały Dom: będziemy omawiać propozycję Polski w sprawie misji pokojowej

 

Dodał jednocześnie, że projekt wicepremiera Kaczyńskiego "pozostaje do dyspozycji naszych ukraińskich przyjaciół". - Jesteśmy do dyspozycji Ukrainy, jej decyzji, jej próśb, jej wniosków w tej sprawie. Jeżeli nasi ukraińscy przyjaciele będą chcieli z tego planu skorzystać, pozostajemy do dyspozycji; podobnie jak w wypadku sojuszników - powiedział rzecznik MSZ.

 

- Jesteśmy tutaj sługami narodu ukraińskiego, jego próśb - dodał.

"Bardzo nas to cieszy"

Dopytywany, czy strona polska nie wycofuje się z tej propozycji, Jasina odparł, że "różne rzeczy mogą się toczyć w przyszłości, różne propozycje mogą być mniej lub bardziej przydatne".

 

ZOBACZ: Zbigniew Rau: Nie ma powrotu do normalnych stosunków z reżimem rosyjskim

 

Łukasz Jasina poinformował również, że wszyscy rosyjscy dyplomaci wydaleni z Polski opuścili już kraj. - Bardzo nas to cieszy - dodał. Dopytywany o reakcję władz rosyjskich na ten krok zaznaczył, że polscy dyplomaci nie zostali wydaleni z Rosji, a ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski nie został wezwany do rosyjskiego MSZ. Podkreślił jednak, że taka decyzja może na Kremlu zapaść w każdej chwili.

 

Dodał, że nie ma decyzji o ewentualnym zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Rosją.

dk / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie