Wojna w Ukrainie. Biały Dom: będziemy omawiać propozycję Polski w sprawie misji pokojowej

Świat
Wojna w Ukrainie. Biały Dom: będziemy omawiać propozycję Polski w sprawie misji pokojowej
PAP/EPA/Chris Kleponis / POOL

Będziemy omawiać polską propozycję w sprawie misji pokojowej na Ukrainie - zapowiedziała w poniedziałek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki, odnosząc się do zaplanowanego na czwartek szczytu NATO z udziałem prezydenta USA Joe Bidena. Zaznaczyła jednak, że USA nie wyślą własnych wojsk na Ukrainę.

- Prezydent bardzo jasno zapowiedział, że nie wyślemy amerykańskich żołnierzy, by walczyć z rosyjskimi żołnierzami, i że to nie jest w naszym interesie. Ale będziemy nadal omawiać szereg pomysłów, w tym ten - powiedziała Psaki, w odpowiedzi na pytanie o zgłoszony przez Polskę pomysł wysłania pokojowej misji na Ukrainę.

 

Mówiąc o wizycie prezydenta Bidena w Polsce, Psaki zapowiedziała, że kwestia uchodźców będzie w niej kluczowa. Pytana, czy podróż przyniesie jakieś konkretne rezultaty, odpowiedziała twierdząco, choć odmówiła podania szczegółów.

 

ZOBACZ: Biały Dom: Joe Biden przyleci w piątek do Polski

 

- Rezultaty zawsze są przy okazji takich wizyt. Wciąż jednak finalizujemy szczegóły podróży i konkretów dotyczących tego, co prezydent Biden będzie robił w Polsce. Oczywiście spotka się ze swoim odpowiednikiem i z pewnością podziękuje mu za wysiłki i pracę Polski, by przyjąć uchodźców i osiedlić ich tam w tym czasie - oznajmiła rzeczniczka. Więcej szczegółów ma zapowiedzieć we wtorek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

 

Pentagon poinformował tymczasem, że Bidenowi towarzyszyć w Polsce będzie szef resortu obrony Lloyd Austin.

Propozycja misji pokojowej w Ukrainie

Na nadzwyczajnym szczycie NATO zaplanowanym na najbliższy czwartek Polska ma oficjalnie przedstawić propozycję ustanowienia misji pokojowej na Ukrainie. Sugestie przedstawił w ubiegłym tygodniu wicepremier Jarosław Kaczyński, który wziął udział w wizycie premierów Polski, Czech i Słowenii w Kijowie.

 

ZOBACZ: USA. Departament Stanu skomentował propozycję Jarosława Kaczyńskiego ws. pokojowej misji w Ukrainie

 

Misja pokojowa miałaby zostać przygotowana przez NATO i ewentualnie inne organizacje międzynarodowe. Misja miałaby być "osłonięta zbrojnie" i odbywać się na terytorium Ukrainy.

 

prz/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie