Wojna w Ukrainie. Zginęło dwoje dziennikarzy: Pierre Zakrzewski i Ołeksandra Kuwszynowa

Świat
Wojna w Ukrainie. Zginęło dwoje dziennikarzy: Pierre Zakrzewski i Ołeksandra Kuwszynowa
Fox News/Telegram
W Ukrainie zginęło dwoje dziennikarzy

Operator Fox News Pierre Zakrzewski został zabity podczas filmowania działań wojennych w pobliżu Kijowa - podała we wtorek ta amerykańska stacja telewizyjna. Wraz z nim zginęła ukraińska dziennikarka Ołeksandra Kuwszynowa.

Zakrzewski towarzyszył dziennikarzowi Benjaminowi Hallowi, który został ranny, gdy ich pojazd stał się celem ostrzału we wsi Horenka pod Kijowem - podano w komunikacie Fox News.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. W Irpieniu zginął amerykański dziennikarz

 

"Operator kamery Fox Pierre Zakrzewski zginął w tym samym ataku, w którym został ranny korespondent Benjamin Hall. Pracowałem z Pierre'em wiele razy na całym świecie. Był absolutnym skarbem. Przesyłamy modlitwy do żony i rodziny Pierre'a - napisał na Twitterze John Roberts ze stacji Fox News.

 

"Nie wiem, co powiedzieć. Pierre był tak dobry, jak. Bezinteresowny. Odważny. Pełen pasji. Tak mi przykro, że ci się to przytrafiło" - napisał korespondent Fox News Trey Yingst.

 

Śmierć amerykańskiego dziennikarza w Irpieniu

W niedzielę w Irpieniu pod Kijowem zginął inny amerykański dziennikarz Brent Renaud. Pracował tam nad filmem dokumentalnym dla TIME Studios, siostrzanej redakcji amerykańskiego magazynu "Time".

 

Redaktor naczelny "Time'a" Edward Felsenthal i prezes TIME Studios Ian Orefice napisali w komunikacie, że Renaud był "nagradzanym filmowcem i dziennikarzem, który poruszał najtrudniejsze tematy na całym świecie".

 

Felsenthal i Orefice podkreślili, że "jest sprawą najwyższej wagi, aby dziennikarze mogli bezpiecznie relacjonować informacje o inwazji i kryzysie humanitarnym na Ukrainie". 

Zabici i ranni dziennikarze

Od momentu agresji rosyjskiej na Ukrainie zginęło już pięcioro dziennikarzy. Są to: ukraiński korespondent wojenny Wiktor Dudar (zginął pod Mikołajowem), operator ukraińskiego kanału telewizyjnego Live Jewhen Sakun (zginął podczas ostrzału rakietowego w Kijowie) oraz amerykański dziennikarz Brent Renaud (zabity w Irpieniu w obwodzie kijowskim).

 

Na Ukrainie z rąk żołnierzy rosyjskich poszkodowanych zostało co najmniej 36 dziennikarzy. 

pgo / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie