Niemcy: ukraiński ambasador zbojkotował prezydencki koncert solidarności z Ukrainą

Świat
Niemcy: ukraiński ambasador zbojkotował prezydencki koncert solidarności z Ukrainą
TOBIAS SCHWARZ/AFP/East News
Ukraiński ambasador w RFN Andrij Melnyk

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier był patronem koncertu, zorganizowanego w niedzielę w Berlinie w ramach solidarności z Ukrainą. Ukraiński ambasador w RFN Andrij Melnyk zapowiedział zawczasu, że nie zamierza uczestniczyć w tym wydarzeniu, uzasadniając to udziałem rosyjskich artystów.

​"Prezydent federalny zaprosił mnie na 'Koncert solidarności z Ukrainą'. Tylko rosyjscy soliści, żadnych Ukraińców. W samym środku rosyjskiej wojny przeciw ukraińskim cywilom. To afront. Trzymam się z dala, przepraszam" - napisał Melnyk w sobotę na Twitterze.

 

 

Cerstin Gammelin, rzeczniczka prezydenckiej kancelarii, wyraziła żal z powodu nieobecności ambasadora Ukrainy. Wyjaśniała na Twitterze, że "program koncertu skupiony był na ukraińskim kompozytorze Wałentynie Sylwestrowie, który sam musiał uciekać z Ukrainy w wieku 84 lat, znalazł schronienie w Berlinie i zagrał na koncercie jako gość Steinmeiera".

 

Koncert pod egidą prezydenta zorganizowany został w Filharmonii Berlińskiej w niedzielę przed południem. Jak podała Kancelaria Prezydenta, muzycy m.in. z Ukrainy, Rosji, Białorusi i Niemiec zagrali wspólnie utwory kompozytorów ukraińskich, rosyjskich i polskich.

Melnyk: nie jesteśmy w nastroju na "wysoką kulturę rosyjską"

W niedzielę na Twitterze Melnyk oświadczył: "Dobry Boże, dlaczego prezydentowi federalnemu tak trudno jest zrozumieć, że dopóki rosyjskie bomby spadają na miasta, a tysiące cywilów jest mordowanych w dzień i w nocy, my, Ukraińcy, nie jesteśmy w nastroju na 'wysoką kulturę rosyjską'. Basta".

 

"Dwaj soliści, znany pianista Jewgienij Kisin i baryton Rodion Pogosow, pochodzą z Rosji. Według orkiestry główny dyrygent Kirył Petrenko musiał odwołać udział w krótkim czasie z powodu choroby" - informuje w niedzielę "Die Welt".

 

Sam prezydent Steinmeier nie był obecny na niedzielnym koncercie, ponieważ przebywa na kwarantannie z powodu infekcji koronawirusem. "W wystąpieniu online przygotowywał ludzi w Niemczech na straty gospodarcze, wynikające z wojny na Ukrainie" - dodaje "Die Welt".

zdr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie