Koronawirus w Polsce dzisiaj. Nowe zakażenia, dane Ministerstwa Zdrowia. Poniedziałek, 28 marca

Polska
Koronawirus w Polsce dzisiaj. Nowe zakażenia, dane Ministerstwa Zdrowia. Poniedziałek, 28 marca
Polsat News
Koronawirus w Polsce. Nowe przypadki 28 marca

Mamy 2368 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Nie żyje jedna osoba. Tydzień temu odnotowano 4 165 nowych zakażeń. Zmarły wówczas trzy osoby. Od dziś nie ma obowiązku zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz aptek.

Nowe przypadki zakażeń dotyczą województw (w tym 209 ponownych zakażeń): mazowieckiego (495), wielkopolskiego (244), śląskiego (226), pomorskiego (191), dolnośląskiego (179), łódzkiego (164), małopolskiego (162), lubelskiego (146), zachodniopomorskiego (146), kujawsko-pomorskiego (103), warmińsko-mazurskiego (60), świętokrzyskiego (53), opolskiego (50), podkarpackiego (50), lubuskiego (49), podlaskiego (25). 25 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

 

Żadna osoba nie zmarła z powodu COVID-19, 1 osoba zmarła z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Liczba zakażonych koronawirusem 5 945 594/ 114 829 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

 

Minionej doby zrobiono 1261 szczepień. Łącznie wykonano 53 882 175 iniekcji. W pełni zaszczepionych jest 22 338 384 Polaków.

 

W ciągu doby wykonano ponad 31,1 tys. testów na koronawirusa

Koronawirus w Polsce. Sytuacja w szpitalach

W szpitalach jest 5 333 pacjentów z COVID-19, w tym 328 chorych podłączonych do respiratorów - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

 

 

Na kwarantannie przebywa 34 333 osób.

 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało też, że wyzdrowiało dotąd 5 293 498 zakażonych koronawirusem.

Andrusiewicz w Polsat News: dochodzimy do tych poziomów, gdzie covid jest podobny do grypy

- W ostatnim tygodniu na Covid zachorowało 50 tys. osób, a na grypę 82 tys. 700 - powiedział na antenie Polsat News rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że "dochodzimy do tych poziomów, gdzie covid jest podobny do grypy".

 

ZOBACZ: Bielsko-Biała. Nie miała maseczki w autobusie. Pobiła pasażerkę, która zwróciła jej uwagę

 

- Systematycznie spada nam liczba osób w szpitalach. Covid stał się dla nas mniej zjadliwy, czyli jest mniej powikłań, a mniej powikłań świadczy o tym, że możemy odejść od pewnych obostrzeń - powiedział.

Zniesiony obowiązek noszenia maseczek i kwarantanna

Od 28 marca nie ma obowiązku zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz aptek. Od maja również w tych miejscach nie będzie takiego przymusu.

 

Od poniedziałku zniesiony został także obowiązek kierowania na izolację i kwarantannę z powodu COVID-19. Osoby, które aktualnie na nich przebywają, obowiązane są dokończyć je na zasadach wcześniej obowiązujących.

 

Andrusiewicz zapytany w Polsat News, co z osobami, które 27 marca zostały skierowane na kwarantannę, odpowiedział, ze " wszystkie osoby pozostaną na tej kwarantannie tyle dni, ile obowiązywał do wczoraj ten reżim obostrzeniowy. Nie ma możliwości zwolnienia wcześniej.

Apel ministra: Chrońmy siebie i innych

- Pamiętajmy jednak o jednym: zniesienie obostrzeń nie oznacza, że kończy się epidemia, nie oznacza, że nie będzie już COVID-u-19. Dlatego, mimo spadków zakażeń i mimo zniesienia obostrzeń, nadal - jako społeczeństwo - musimy być odpowiedzialni, choćby za siebie i naszych najbliższych – zaleca minister.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. Adam Niedzielski: znosimy obowiązek noszenia maseczek

 

Szef MZ zaakcentował, że maseczka w miejscach, gdzie spotyka się duża liczba ludzi, jak choćby środki transportu, będzie oznaką naszej odpowiedzialności.

 

- Chrońmy siebie i innych. I proszę, pamiętajmy – jeżeli czujemy się źle, widzimy, że mierzymy się z jakąś infekcją, skonsultujmy się z lekarzem i zostańmy w domu – zaleca minister.

aml/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie